Dovolenka v Chorvátsku <<<

Danka Podhorová Autor:  utorok, 04 október 2022 00:54 velkost pisma decrease font size increase font size
Hodnotenie:
(0 hlasov)

   Na dovolenku do Chorvátska som išla piateho augusta s mamkou. Išli sme autobusom a počas cesty nám hrala hudba z rádia. Za volantom sa striedali dvaja šoféri a mali sme štyri prestávky v jazde. Z Košíc sme vyrazili o tretej, v autobuse sme sa vyspali a do Bašky Vody sme prišli okolo deviatej ráno. V Chorvátsku som bola už viackrát. Najviac sa mi páčilo v Tučepi, ale aj v Baška Vode, kde som bola prvýkrát, bolo výborne.

   Boli sme ubytovaní v peknom penzióne Villa Ivona. Bývali sme v izbe s terasou, z ktorej bol krásny výhľad na hory. Mali sme zabezpečenú polpenziu, takže sme každý deň raňajkovali aj večerali priamo v penzióne. Obedovali sme vonku v meste, niekedy sme si urobili instantnú polievku.

    Kamienková pláž bola blízko penziónu, takže sme tam chodievali pravidelne po raňajkách a po obede. Na pláži boli stromy, ale kúpili sme si tam aj slnečník. Cez obed sme oddychovali v izbe, kde sme v telke pozerali poľské programy. Večer sme chodievali na prechádzky po meste a pozerali sme sa, čo predávajú v okolitých obchodíkoch so suvenírmi. Išli sme sa pozrieť aj do prístavu, kde je socha sv. Mikuláša. Odfotili sme sa pri nej, ticho sme sa pomodlili a povedali, čo si želáme. Boli sme aj v Kostole sv. Mikuláša, ktorý je v centre mesta.

   V jeden podvečer sme navštívili pútnické miesto Vepric, ktoré je zasvätené Panne Márii Lurdskej. Ľudia ho preto volajú chorvátske Lurdy. Keďže toto pútnické miesto je od Bašky Vody vzdialené asi 9 kilometrov, odviezli sme sa tam autobusom. Z parkoviska sme prešli pešo po moste, vedľa ktorého bol výťah pre ZŤP, potom po schodoch a po chodníku až k oltáru. Vľavo bol svietnik a v ňom veľa sviečok. Ja som zapálila dve sviečky za mojich blízkych. Hore v jaskynnom výklenku stála socha Panny Márie Lurdskej. Pomodlili sme sa a vošli sme aj do kaplnky. Vonku sa dala nabrať svätená voda. Napila som sa, umyla som si ňou tvár a nabrala som z nej do fľaštičiek aj ockovi a maminej sesternici. Bol to pre mňa veľmi silný duchovný zážitok.

   V  stánku vo Veprici aj v Baška Vode som nakúpila rôzne suveníry pre mojich blízkych, napríklad obrázky a magnetky. Kúpila som si aj pohľadnicu, kľúčenku, snežítko, kabelku a modré šaty s kvietkami. Bola to super dovolenka, na ktorú som sa dlho tešila. V Chorvátsku sa mi veľmi páči, pretože je tam čistá morská voda, ktorá prospieva môjmu zdraviu. Keď sa bude dať, rada pôjdem do Chorvátska znovu. Ďakujem mojej mamke za krásnu dovolenku.

 

Danka Podhorová

 

zdroj titulného obrázku: https://www.kempy-chaty.cz/sk/turistika/atraktivne-baska-voda

 

Zobrazene 138 x Naposledy upravene autorom nedeľa, 27 november 2022 01:27
Viac z kategorie: « Z môjho života