Koncert André Rieu v Bratislave <<<

Danka Podhorová Autor:  streda, 21 december 2022 00:55 velkost pisma decrease font size increase font size
Hodnotenie:
(1 Vote)

   André Rieu je môj obľúbený hudobník. Je to svetoznámy holandský huslista a skladateľ. Má vlastný orchester, s ktorým cestuje a vystupuje po celom svete. Jeho orchester sa volá Orchester Johanna Straussa a má 60 členov. Hrá klasickú hudbu, hlavne rôzne valčíky, ale aj moderné pesničky a hudbu z filmov a muzikálov. Objavila som ho na youtube vďaka môjmu ockovi. Odvtedy ho pravidelne počúvam, keď vyfarbujem antistresové mandaly, občas si ho púšťam aj pred spaním. Videá z jeho koncertov mi vždy zdvihnú náladu. 

   Na jeho bratislavský koncert som sa tešila už od marca. Vtedy nám moja krstná zohnala lístky. Koncert sa konal v sobotu 19. novembra o ôsmej večer, takže v ten deň ráno sme vyrazili tromi autami do Bratislavy. Bolo nás viac, okrem mňa a mojich rodičov sa na André Rieu išli pozrieť aj moja sesternica zo Švajčiarska, moji krstní rodičia, dve mamkine sestry a naši rodinní kamaráti. Boli sme veľká a veselá skupina a ako správni fanúšikovia sme sa veľmi tešili.  

   Po príchode do Bratislavy sme sa najprv išli najesť do obchodného domu Ikea. Potom sme sa na jednu noc ubytovali v Hoteli Apollo, ktorý má šesť poschodí a výťah. Z okna našej izby na najvyššom poschodí sme mali pekný výhľad na Bratislavský hrad. Pred koncertom sme si stihli urobiť krátku exkurziu po meste. Obdivovala som večerný Dunaj, po ktorom sa plavila loď. Videla som Most SNP, na ktorom bola krútiaca sa reštaurácia (televízna veža Bratislava Kamzík pozn. red.). Prešli sme okolo Michalskej brány a budovy bývalej prokuratúry. Poprechádzali sme sa aj po Hviezdoslavovom námestí, na ktorom už boli stánky a ozdobený vianočný stromček.

   Pred ôsmou večer sme sa všetci odviezli taxíkom na Zimný štadión Ondreja Nepelu, kde sa o chvíľu začal koncert. Štadión bol plný takmer do posledného miesta. V publiku boli ľudia v každom veku. My sme sedeli vpredu hore a dianie na pódiu sme mohli sledovať  voľným okom aj na veľkoplošnej obrazovke. André Rieu hovoril po anglicky a do slovenčiny prekladala moderátorka Vera Wisterová.  Povedal, že ľudia mu píšu veľa emailov, v ktorých mu odkazujú, že jeho hudba im pomáha. Mne počúvanie jeho hudby tiež pomáha. Je to liek na dušu. 

   Sprevádzal ho jeho súkromný orchester, v ktorom sú najlepší hudobníci z rôznych krajín. Na začiatku nám niektorých členov orchestra predstavil. Bol veselý, vtipný a sympatický. 

Vzýval nás, aby sme počas hudby smelo tancovali. Nakoniec sa krásnou hudbou nechal unášať celý štadión a všetci sa dali do tanca. Veď hral piesne, na ktoré sa nedalo netancovať, napríklad valčík Na krásnom modrom Dunaji (Johanna Straussa ml. pozn. red.) alebo židovskú pieseň Hava Nagila. Zaznela aj pieseň Nessun Dorma (ária z opery Giacoma Puciniho Turandot  pozn. red.). Pri každej piesni technici menili pozadie na veľkom plátne tak, aby sa hodilo k jednotlivým vystúpeniam. Počas jednej pesničky dokonca zhora padal umelý sneh (valčík Schneewalzer alebo Snežný valčík Thomasa Koschata pozn. red.).

   Na pamiatku som si kúpila kalendár na rok 2023, v ktorom sú fotky Andrea Rieu. Sesternica mi kúpila ešte vankúš s jeho fotkou, na ktorej hrá na svojich stradivárkach. Mám ho v izbe na taburetke.

   Vidieť André Rieu naživo bolo super. Bol to nádherný večer a som rada, že som tam bola. Je to môj splnený sen a najkrajší predčasný darček k blížiacim sa Vianociam.  André Rieu je môj idol a chcela by som ho vidieť hrať naživo častejšie. Som rada, že mal koncert v Bratislave. Keby sa dalo, šla by som sa naňho pozrieť aj do Holandska, do jeho rodného Maastrichtu, ale je to ďaleko. Ak bude mať ďalší koncert na Slovensku, najlepšie v Košiciach, určite by som chcela ísť zas. Ďakujem všetkým mojim príbuzným a kamarátom, s ktorými som si užila tento výnimočný deň.    

 

Danka Podhorová

 

zdroje obrázkov:

https://hudba.zoznam.sk/reportaze/21-11-2022-andre-rieu-v-bratislave-opat-nesklamal-vypredal-stadion-a-predviedol-svetovu-sou/

https://shop.andrerieu.com/product/andre-rieu-pillow/

 

 

Zobrazene 415 x Naposledy upravene autorom streda, 21 december 2022 10:51