Dámska jazda na Hrebienku <<<

Hodnotenie:
(1 Vote)

   Výstavu ľadových sôch na Hrebienku navštevujem s rodinou takmer každý rok. Tentokrát som bola na Hrebienku s mamkou. Urobili sme si dámsku jazdu vo dvojici. Cestovali sme vlakom z Košíc do Popradu. Vyrazili sme o 7:07 ráno a už o deviatej sme v Poprade nastupovali do tatranskej električky, ktorá nás odviezla do Starého Smokovca. Odtiaľ sme išli pomalým krokom hore na Hrebienok. Na Hrebienok sa dá dostať aj lanovkou, ale rozhodli sme sa, že pôjdeme pešo. Bolo slnečné počasie, takže sme cestou mohli obdivovať krásu tatranských štítov.

   Na Hrebienku sme si pozreli ľadové sochy. Videli sme Tatranský ľadový dóm, do ktorého sa dalo vojsť. Vstup bol zadarmo a nebolo tam ani veľa ľudí, lebo sme prišli cez týždeň. Tatranský ľadový dóm má bezbariérový prístup, takže je to vhodné miesto na výlet aj pre vozíčkarov. (pozn. red., V prípade snehovej nádielky je však prístup k Tatranskému ľadovému dómu pomerne náročný.)

Každý rok si umelci vyberú inú tému a vyrezávajú z ľadu významné pamiatky. Vďaka ich šikovnosti tento raz na Hrebienku stojí ľadová Bazilika Božieho hrobu, ktorej predloha je v Jeruzaleme. Súčasťou výstavy je aj Krížová cesta s jednotlivými zastaveniami.

Bolo to nádherné, preto som si na pamiatku urobila niekoľko fotiek. Na spiatočnú cestu sme si požičali sane. Bola to super jazda. Ja som sedela vzadu, mamka vpredu. Išli sme rýchlo, takže mamka musela viackrát brzdiť. Zvládli sme aj niekoľko zákrut. Na saniach sme sa spolu spustili z Hrebienka až do Starého Smokovca. Potom sme sa naobedovali a išli sme nakúpiť suveníry. Kúpili sme dve pohľadnice s obrázkom Vysokých Tatier.

 

   V Starom Smokovci sme videli Kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Bol síce zatvorený, ale aj zvonku bol krásny. Je tam pamätná tabuľa, ktorá pripomína návštevu pápeža Jána Pavla II. v slovenských Vysokých Tatrách. Je známe, že Ján Pavol II. rád chodil do Tatier na túry. Keďže celý deň bolo pekne, vychutnali sme si pohľad na kostolík aj okolitú prírodu. Potom sme šli električkou do Popradu.

   V Poprade sme vošli do Kostola Sedembolestnej Panny Márie, v ktorom sme sa potichu pomodlili. Kúpila som si tam ďalšiu pohľadnicu.

V obchodnom dome Fórum sme neskôr nakúpili aj rôzne oblečenie. Kúpila som si napríklad pekný zelený sveter. Po nákupoch sme sa s mamkou vybrali na železničnú stanicu, kde sme počkali na vlak. Domov sme sa vrátili o šiestej večer. Bola som unavená, ale veľmi šťastná. Za tento úžasný zážitok zo srdca ďakujem mojej mamke, ktorú mám veľmi rada. Bol to krásny deň a skvelý valentínsky darček. Už teraz sa teším na ďalšiu výstavu ľadových sôch na Hrebienku.

 

Danka Podhorová

 

Zdroje fotografií:

https://ekonomika.pravda.sk/krajina/clanok/647673-ladovy-jeruzalem-na-hrebienku-vo-vysokych-tatrach-otvorili-dom-pozrite-sa-ako-vyzera/

https://www.tatry.sk/tipy-na-vylety/zaujimavosti/dreveny-kostol-stary-smokovec/

Zobrazene 535 x Naposledy upravene autorom pondelok, 29 máj 2023 23:02
Viac z kategorie: « Svätenie olejov