Pobyt na ostrove Vir <<<

Maťko Jaroš Autor:  štvrtok, 03 november 2022 08:55 velkost pisma decrease font size increase font size
Hodnotenie:
(1 Vote)

   Tento rok som strávil letnú dovolenku na chorvátskom ostrove Vir. Bol som tam s mamkou a ockom. Na cestu za dovolenkovým relaxom sme sa vybrali v poslednú augustovú sobotu už o štvrtej ráno. Cestovali sme naším autom. Ocko šoféroval celú cestu, takže sme si urobili viacero prestávok na oddych. Šli sme po diaľnici z Košíc cez Maďarsko až do Chorvátska. Na ostrov Vir sme sa dostali po moste. Do našej cieľovej destinácie sme prišli podvečer ešte v ten istý deň.

     Vo Vire sme sa podľa plánu stretli s mojou sestrou Evkou, jej manželom Honzíkom a mojím malým synovcom Hugom. Boli sme ubytovaní v apartmánovom dome. Evka s rodinou bývala v apartmáne vedľa nás, takže sme dovolenkovali spolu. Ubytovanie sme si rezervovali v predstihu. Zaparkovali sme pri našom apartmáne, kde sme mali vyhradené parkovacie miesto. Jedlo sme si zabezpečovali sami. Náš apartmánový domček bol bezbariérový. Mal aj klimatizáciu a vlastnú kuchynku. Mamka stále uvarila niečo dobré, čo som si mohol dať.

    Vždy, keď sa dalo, chodievali sme na peknú kamienkovú pláž, kde sme sa odviezli autom.  Zaparkovali sme na parkovisku pri pláži. Odpočívali sme na lehátkach pod slnečníkom.  S ockom som si zaplával aj v mori. Plával som blízko pri brehu. Voda mi siahala po krk a bola príjemne teplá. Kúpanie bolo osviežujúce. More bolo priezračné a pokojné. Len občas sa objavila menšia vlna.

     Vo štvrtok sme išli na výlet do Zadaru. Mesto Zadar je od Viru vzdialené 26 kilometrov. V Zadare sme sa prechádzali po úzkych uličkách a vychutnávali sme si atmosféru tohto historického mesta. Bolo tam plno obchodov a zaujímavých miest.

Najviac ma zaujali historické pamiatky, napríklad Chrám sv. Donáta. Videli sme aj Morský organ, schody, ktoré hrajú podľa morských vĺn. Veľmi sa mi páčil aj Pozdrav slnku. Sú to solárne panely, ktoré cez deň berú energiu zo slnka a večer pekne žiaria.

   Na dovolenke som videl veľa pekných miest. Domov som sa vrátil plný nových zážitkov a objavov. Rád spoznávam nové miesta, preto by som budúci rok chcel ísť niekde inde za inými zážitkami.

 

Maťko Jaroš

 

 

 

Zobrazene 241 x Naposledy upravene autorom nedeľa, 27 november 2022 01:26