Rozhovor s otcom Dušanom <<<

Natálka Bartová Autor:  štvrtok, 06 apríl 2023 09:57 velkost pisma decrease font size increase font size
Hodnotenie:
(1 Vote)

Do nášho internetového časopisu Klubčík sme urobili rozhovor s otcom Dušanom Škurlom, katolíckym kňazom, ktorý do Inklubu chodí už niekoľko rokov a pripravuje pre nás duchovné stretnutia na rôzne témy. Tešíme sa, že prostredníctvom tohto rozhovoru sme sa mohli o otcovi Dušanovi dozvedieť niečo viac. 

 

1. Ako ste vnímali ľudí na vozíčku, keď ste ich videli prvýkrát?

 

Nikdy som ich nevnímal negatívne. No iste, prvé zážitky (pohľady/stretnutia) ma mohli napĺňať nejakými rozpakmi alebo neistotou. To sa veľmi ľahko rozplynulo pri prvých intenzívnejších stretnutiach.

 

2. Čo Vás viedlo k tomu, aby ste v našom klube pravidelne robili duchovné stretnutia? 

Dostal som pozvanie od p. Kozákovej. Váš klub som poznal už skôr. Párkrát som tam bol ešte ako seminarista spolu s Mariánom Kašajom. Vyučovali sme náboženstvo. 

3. Čím ste chceli byť, keď ste boli malým chlapcom?

 Moje záujmy sa menili a vyvíjali. Postupne som chcel byť učiteľ geografie alebo biológie. Potom som uvažoval o veterine. Istý čas som uvažoval o archeológii. V maturitnom ročníku som si položil otázku, ako môžem byť užitočný pre tento svet. Vnútorný hlas mi našepkával, že užitočný budem, ak sa stanem kňazom. Išiel som za tým a neľutujem.

4. Čo Vás viedlo k rozhodnutiu stať sa kňazom? 

Doteraz neviem, prečo to išlo takto. Ten hlas bol silný. Taký silný, že zrazu som o ničom inom ani neuvažoval. Považujem za dar, že som to tak jasne vnímal. 

5. Čo rád robíte vo voľnom čase? 

Iste sa nenudím. Priťahuje ma príroda. Mám rád šport, čiže aktívny oddych. Tu spadá aj manuálna práca na dvore, okolo domácnosti. Kontakt s prírodou je pre mňa veľmi povznášajúci. Vraj je to preto, že príroda je Božím dielom. Aj čítanie je pre mňa príjemný relax. 

6. Aké je Vaše obľúbené jedlo?

Nuž, nie som prieberčivý. Jem takmer všetko (okrem klincov ☺). Ľahšie by som vedel povedať, čo mi nechutí, resp. jem to bez pôžitku, napr. paprika alebo knedle. Inak obdivujem, ako sa dá zvyknúť si na chute. Je veľa takých potravín, ktoré som kedysi odmietal: cesnak, kôpor, kyslá kapusta, chren, olivový olej. A naopak, bridia sa mi také, čo som v minulosti obľuboval, napr. tzv. „farebné“ vody alebo pečivo so stuženým tukom...

7. Ako vyzerá Váš bežný deň?

Nedá sa povedať, že by sa všetky dni podobali. Program sa mi mení rôzne. Iste do môjho dňa patrí účasť na sv. omši, osobná modlitba, stravovanie, veľa telefonátov, mailová komunikácia, výjazdy mimo mesto, pracovné porady, spovedná služba, raz týždenne služba pri chorých v nemocnici, viackrát týždenne modlitbový verejný apel pred budovou, kde robia umelé potraty, návšteva a pomoc u mamy. Akosi stále viac si uvedomujem krátkosť času.

 

Ďakujeme otcovi Dušanovi za čas a ochotu odpovedať na naše otázky.Natália Bartová

Zobrazene 820 x Naposledy upravene autorom piatok, 07 apríl 2023 20:15