Slavko Varinský

O tom, čo mám rád

V kategorii - Slavko Varinský september 07 2022

Volám sa Slávko Varinský a do Detského klubu chodím už dosť dlho. Mám tu veľa kamarátov. Niektorých poznám ešte zo školy.  

   Doma rád pomáham mamke s upratovaním: zametám, umývam riad, vynášam smeti. Chodím s ňou nakupovať  a pomáham jej s nosením nákupných tašiek. S mamkou pravidelne cestujeme autobusom do Jakubian. Jakubany sú dedinka pri Starej Ľubovni.

Žije tam mamkin brat. Má dom s dvorom a záhradkou. Strýkovi tiež rád pomáham. Robím, to, čo je práve potrebné, napríklad hrabem lístie alebo oberám ovocie. Keď žil môj dedo, chodievali sme tam ešte častejšie. Spolu sme pracovali na poli. Sadili sme zemiaky. Chodievam tam veľmi rád. Tento rok som bol v Jakubanoch na letnej dovolenke. Je tam veľmi pekne, preto tam chodíme na prechádzky do prírody. Chodíme aj na sv. omše do miestneho kostola.

   Rád pozerám televízne seriály. Môj najobľúbenejší seriál je Smallville. Je to seriál o živote Supermana, najlepšieho superhrdinu. Superman je známy aj pod menom Clark Kent. Má neobvyklé schopnosti, napríklad má veľkú silu, vie lietať, rýchlo beží a má röntgenový zrak. Hrá ho super herec. Volá sa Tom Welling. Som jeho veľkým fanúšikom. Moja obľúbená farba je červená. Páči sa mi, že aj Superman má červený plášť a červený prsteň.

   S partiou z Detského klubu chodíme na bowling a do cukrárne. V cukrárni si zvyknem dať koláčik alebo čokoládovú zmrzlinu. Tú mám zo všetkých najradšej, hlavne teraz v lete. Moje najobľúbenejšie pitie je kofola. Spomedzi všetkých jedál mi najviac chutia rezance s makom.

Baví ma práca v záhradke, preto sa teším, že aj v klube jednu máme. Od jari do jesene sa o ňu spolu staráme: sadíme do zeme rôzne semienka, polievame ich, aby z nich vyrástli kvety, ovocie alebo zelenina, a nakoniec zbierame úrodu.

   V klube píšem do kroniky o našich aktivitách. Do môjho zošita píšem o slovenských mestách. K textom vždy nalepím aj obrázok mesta, o ktorom píšem. Mnohé z týchto miest potom spoznávam počas spoločných výletov.

S kamarátmi z klubu chodíme aj na výlety po Slovensku, napríklad do Ružomberka, Kežmarku, Spišskej Novej Vsi a Vysokých Tatier. Cestujeme aj po svete. Boli sme v rôznych mestách, ale úplne najviac sa mi páčil náš výlet do Budapešti. Veľmi sa teším, že spolu chodíme na výlety. Je nám veselo a máme veľa pekných zážitkov. V Detskom klube sa mi všetko páči. Chodím sem rád, lebo sa tu dobre cítim. Viem, že ma tu majú radi. Som šťastný, že sa poznáme a dobre spolu vychádzame.

 

Slávko Varinský

 

zdroje obrázkov:

https://www.jakubany.sk/album/foto-obce/

http://www.grkatpo.sk/?fotogalerie&id=191

https://ew.com/tv/2017/08/08/smallville-tom-welling-finale-superman-suit/

 

 

 


Chcel by som sa s vami podeliť so zážitkami z pobytu v Bardejove. Začiatkom júla som bol s mamkou na pobyte v Bardejovských kúpeľoch. Veľmi som sa na tento pobyt tešil, pretože počas koronakrízy sme sa nemohli nikde dostať. Situácia sa však po pár mesiacoch zlepšila. Nás to neodradilo, preto sme tento pobyt absolvovali.

Cestovali sme tam z Košíc autobusom. Mali sme jeden veľký ťažký kufor, ktorý nás trocha potrápil, lebo sme ho  museli vytiahnuť do kopca k ubytovaniu. Mamka už nevládala, tak som jej pomohol a spolu smer to zvládli. Bývali sme v domčeku Villa Srnka neďaleko centra kúpeľov. Keď sme sa ubytovali, šli sme sa naobedovať do Hotela Astória. Tam sme mali stravu počas celého pobytu.

Pobyt sme trávili procedúrami a wellnessom. Mali sme aj hydromasáže a minerálne kúpele, skupinovú inhaláciu - dýchali sme paru a okolo nás bola tma. Procedúry nám začínali už od 7 rána každý deň, čo bolo veľmi skoro. Mali sme ich len doobeda. Poobede sme mali už voľný program. Po procedúrach sme chodievali posedieť si do podnikov na terasy a na prechádzky po okolí. Celkom dosť peniažkov sme pomíňali, lebo tam bolo všetko drahé. Kúpil som si aj nejaké pamiatky, napr. náramok. Vždy večer bol pre hostí pripravený kultúrny program a živá muzika. Zaujalo ma, keď hral orchester.

Jeden deň sme boli aj v centre Bardejova. Pozreli sme si pamiatky a užili sme si atmosféru mesta. Urobil som si aj pár fotiek z mesta. Veľmi sa mi páčili domčeky na námestí. S mamkou sme navštívili aj Baziliku sv. Egídia. V ten deň bolo veľmi horúco a to nás unavovalo. Po prehliadke mesta sme sa vrátili do kúpeľov autobusom. 

V sobotu 18.7. sme mali posledné procedúry a odchádzali sme v nedeľu ráno po 2. týždňoch. Po raňajkách sme sa zbalili a odchádzali. Cestovali sme znova autobusom. Zaujalo ma, keď sme prechádzali okolo štátnych poľských hraníc. Videli sme to len z autobusu, lebo sme nemohli zastaviť, ale tak rád by som Poľsko niekedy navštívil.

Po tejto dovolenke sme sa ešte zastavili v Jakubanoch u mamkinho brata na návšteve. Pomohli sme mu, čo bolo potrebné. Všetko to trvalo dlho, tak sme ostali aj na noc v Jakubanoch.  Na druhý deň sme šli s mamkou domov do Košíc.

Doma som sa zregeneroval a oddychoval po peknej dovolenke a po 2. týždňoch som sa už tešil na kamarátov v DK.  

 zdroj obr. :  internet: https://www.webnoviny.sk/vzdravotnictve/bardejovske-kupele-prisli-pre-koronavirus-o-viac-ako-tri-miliony-eur-budu-potrebovat-aj-pomoc-statu/

Slavko Varinský