Ľubomír Hampachel

   Na Štrbské Pleso chodievam pravidelne. Tento rok som tam strávil prvý marcový víkend.  Bol som tam s kamarátom Peťom, Peťovou sestrou Mery a jeho dcérkou Miškou. Na Štrbské Pleso sa dá ísť aj vlakom, ale tentokrát sme išli Peťovým autom, lebo je to rýchlejšie a netreba prestupovať. Šoféroval Peťo a odviezol nás rovno do cieľa. Zaparkovali sme pred Slovenským zväzom sánkarov, kde sme boli ubytovaní. Býval som v izbe s Peťom a Mery s Miškou mali izbu vedľa nás. Jedlo sme si varili sami a niekedy sme sa šli najesť do reštaurácie.

   Bolo pekne slnečno. Prechádzali sme sa spolu po okolí. Cestou som fotil tie najkrajšie miesta a zasnežené kopce. Z tých najlepších fotiek robím koláž.

Mal som so sebou aj svoje bežky. Snehu bolo dosť, takže sa nám dobre lyžovalo. Od piatka až do nedele sme všetci štyria lyžovali na miernom svahu. Hore sme sa vyviezli a zo svahu sme sa spúšťali niekoľkokrát denne. V nedeľu snežilo, ale na dráhe nebol len sneh, ale aj ľad. Keď som vyberal zákrutu, nešťastnou náhodou sa mi zlomila lyžiarska palica. Mne sa, chvalabohu, nič nestalo, ale potom som sa už bežkovať nešiel.

  V nedeľu poobede som ale videl sánkarské preteky. Na neďalekom kopci boli poľskí športovci, ktorí pretekali na sánkach. V každých sánkach sa viezol jeden pretekár. Sánkovali sa na ľade. Počas jazdy na trati brzdili, v zákrutách nešli veľmi rýchlo a celý čas udržiavali rovnováhu. Bol to veľmi zaujímavé.

   Po peknom víkende sme sa vrátili späť domov. Som rád, že som opäť bol na Štrbskom Plese. V zime pôjdem zas, lebo sa mi tam páči a dobre to tam poznám.

Koncom tohto alebo začiatkom budúceho roka by som sa chcel ísť znova bežkovať na to isté miesto. Ale kým tam nabudúce pôjdeme, kúpim si nové lyžiarske palice. ;-)

Ľubomír Hampachel


Lámačské chvály

V kategorii - Ľubomír Hampachel február 15 2023

Lamačské chvály (v súčasnosti Lámačské chvály, pozn. red.) sú slovenská skupina. Hrajú chválovú hudbu. Pesničkami chvália Boha a ďakujú Mu za všetko. Členovia skupiny sú z Bratislavy, z Lamača. Viackrát som ich počul hrať naživo. V novembri som bol na ich koncerte v Košiciach. Hrali vo Veritase (dominikánske kultúrne centrum pozn. red.). Koncert bol spojený s modlitbou. Hrali aj moju obľúbenú pesničku Pán je môj pastier. Ľudia spievali, tlieskali a chválili Boha. Pridal som sa k nim. Bolo to veľmi pekné. Po koncerte som sa odfotil s Braňom Letkom. On založil Lamačské chvály. V skupine spieva aj hrá na gitare. Bol dobrý a milý. Dokonca som od neho dostal aj nové CD-čko. Sú na ňom pesničky, ktoré nahral s deťmi.

Som veľmi rád, že som tam bol a s stretol sa s ním. S Braňom Letkom som urobil aj krátky rozhovor. 

(Prepis rozhovoru nášho redaktora Ľubomíra s lídrom Lámačských chvál Braňom Letkom uvádzame nižšie.  – pozn. red.)

 

Ľubo Hampachel: Od koľkých rokov si sa stal spevákom?

Braňo Letko: Keď som bol úplne maličký chlapec, mal som šesť rokov, spieval som tak zle, že moji rodičia nevedeli, že spievam Prší, prší. A keďže boli v Lúčnici, boli z toho veľmi smutní. Potom ma zobrali do kostola, kde som miništroval a kde spievala omšová kapela. Boli tam mladí a spieval som do takého repráku. Takže sa mi hlas aj hudobný sluch nejako upravili a začal som spievať s nimi. Čiže od nejakých ôsmich rokov sa to už dalo počúvať. Dovtedy to bolo ... zlé.  (smiech)

Ľubo Hampachel: Aké obľúbené jedlo máš najradšej?

Braňo Letko: Jedlo?

Ľubo Hampachel: Hej.

Braňo Letko: Špagety.

Ľubo Hampachel: Koľko máš rokov?

Braňo Letko: Päťdesiat jedna.

Ľubo Hampachel: Myslíš, že vyhráme v hokeji nad Novými Zámkami?

Braňo Letko: Jéj, tak to by vedel Kubo (Jakub Krátky, bubeník Lámačských chvál pozn. red.). On je hokejista. Ja skôr viem o bicyklovaní. (smiech)

Ľubo Hampachel: Ďakujem.

Braňo Letko: Dobre? Taký krátky rozhovor? Dobre, teším sa, Ľubko. Ďakujem Ti aj ja. Utekám sa baliť, dobre? Rob ďalej rozhovory. To sa mi páči, že robíš také veci. 

 

 

Ľubomír Hampachel

 

Zdroj titulnej fotografie: 

FB stránka Lámačské chvály – LCH LIVE

https://www.facebook.com/photo?fbid=685185659845335&set=pcb.685185733178661

 

 

 


       Koncom júna som išiel na dovolenku do Nízkych Tatier. Cestoval som s mamou a s partiou z klubu dôchodcov. Bolo nám spolu veselo. O siedmej ráno sme nastúpili do vlaku. Odviezol nás z Košíc do Liptovského Mikuláša. Z Lipovského Mikuláša sme sa odviezli autobusom do Demänovskej doliny. Bývali sme v Hoteli Relax (Relax Hotel FIM pozn. red.), kde sme mali raňajky, obed aj večeru. V hoteli bola reštaurácia s terasou. Ráno a večer boli švédske stoly. Jedlo mi veľmi chutilo. Dal som si tam aj dobré pivo. 

  Mal som aj rehabku, ktorú mi predpísal lekár. V hotelovom wellness bol bazén, vírivka a sauna. Do sauny som nešiel, ale mal som elektro (elektoliečbu pozn. red.) a teplé zábaly. Najviac sa mi páčila vodná masáž vo vírivke.

   Príroda je tam veľmi pekná. Hneď oproti hotelu tečie riečka Demänovka. Neďaleko je aj Demänovská jaskyňa slobody, ale tam som nebol, lebo vstupné bolo drahé. Každý deň sme sa prechádzali po okolí. Na prechádzkach som natáčal krátke videá. Urobil som aj veľa fotiek. 

(Tie najkrajšie autor vybral do tohto článku. :-) – pozn. red.)

   Na letnú dovolenku do Demänovskej doliny chodíme s mamkou každý rok. Aj teraz sme si super oddýchli. Boli sme tam týždeň a o rok chceme ísť zas. Keď si tiež chcete oddýchnuť, poďte sa tam pozrieť.

 

Ľubomír Hampachel

 


   Vo štvrtok 24. 2. o ôsmej ráno som šiel vlakom z Košíc do Popradu. Cestoval som s kamarátom Peťom, jeho dcérkou Miškou a sestrou Mery. V Poprade sme nastúpili na električku. Mala poruchu. Zastala uprostred poľa. Prišli po nás hasiči. Písali o nás aj v Novom Čase.

   Na Štrbské Pleso sme sa odviezli stopom. Dlho sme čakali. Prešlo 5 áut. Potom nám jedno zastavilo. Boli sme ubytovaní v Slovenskom zväze sánkarov. Sedel som v pretekárskych sánkach. Ukázali mi, ako si mám sadnúť a nakloniť sa. Chcel som sa spustiť, ale ľad na dráhe bol roztopený.

   Lyžoval som sa vonku na nových lyžiach. Svietilo slnko a snehu bolo dosť. Na bežkách som sa spúšťal z kopca. Jazdil som aj okolo zamrznutého jazera, Štrbského plesa. Lyžoval som sa každý deň spolu s Peťom a jeho rodinou.

   Odišli sme v sobotu poobede. Znovu sme šli električkou. Cesta bola bez problémov. Potom sme sa odviezli vlakom do Košíc. Výlet bol super. Išiel by som zas.

 

Ľubomír Hampachel

 

pozn. red.

Prikladáme link na článok o poruche električky, ktorú Ľubko zažil na vlastnej koži.

https://www.cas.sk/clanok/2647527/turisti-sa-tesili-do-tatier-vsetko-sa-zvrtlo-uvazneni-v-strede-pola/

 


Výlet v Kežmarku

V kategorii - Ľubomír Hampachel január 10 2018

Chcem vám napísať o zážitkoch z  Festivalu  európskeho  ľudového remesla v Kežmarku, na ktorom som bol cez letné prázdniny. Išli sme tam vlakom. Z klubu boli  Majka, Ľubka, Števo, Jarko, Lukáš, Marcelka, Roman, Peťo Tušek a ja. Videl som tam sokoliarov, poníky, kozy, zajace aj sovy. Najviac sa mi páčili sovy a veľmi som sa chcel s nimi odfotiť. Tak som sa opýtal sokoliara, či mi dovolí. On mi dal rukavicu na ruku a Majka ma odfotila. Mal som z toho veľký zážitok. Videl som aj Myšiaka lesného a iné dravce, nepamätám si, ako sa volali. Na obed som si dal strapačky s bryndzou, ochutnal som tiež víno. Tancovali tam dievčatá, kúpil som si mydlo, koláče . Boli sme spolu s Mišom aj na radnici.

Ľubko  

 

 


Výlet do Prahy

V kategorii - Ľubomír Hampachel máj 31 2017

Bol som na výlete v Prahe,  v divadle Teatro  Negro na predstavení "TaFantastika". Jedna teta tam lietala na bicykli.  Páčilo sa mi to.   Do Prahy som išiel  vlakom.  Bol som tam štyri dni. Počasie bolo pekné. Bol som aj na Pražskom hrade, páčilo sa mi tam. Išiel som loďou  po Vltave.  Bol som v ZOO. Videl som tam slona, tigra, srnku,  Hradčany, Pražský orloj.  Videl som tiež výmenu stráže, výstavu vláčikov, kostol, Pražské Jezuliatko,  kŕmenie kačiek, tučniakov, tuleňov, labute aj vyhliadkovú vežu. Boli sme ubytovaní u Dominikánov. Dal som si obed aj pivo. Na vyhliadkovú vežu sa dalo dostať výťahom.

           

 

       


Liptovský Mikuláš

V kategorii - Ľubomír Hampachel apríl 13 2017

Pred nedávnom sme boli s klubom na výlete v Liptovskom Mikuláši, na ktorom sa mi veľmi páčilo. Cestovali sme vlakom. Videli sme tam veľa zaujímavých vecí. Páčilo sa mi, ako kedysi v múzeu obuvník šil topánky. Páčila sa mi socha Ľudovíta Štúra. Na výstave sme ochutnali vína. V múzeu som sa odfotil pri soche Jánošíka. V múzeu Janka Kráľa sa mi najviac páčilo v mučiarni, kde som vyskúšal dereš. S Marcelkou sme sa odfotili pri portréte dvoch slovenských významných osobností (toto presné označenie Ľubomír skopíroval z FB - pozn. red. ). Videli sme tam staré telefóny, ktoré sa niekedy používali. Veľmi sa mi tam páčilo.

 

 

 


V stredu 4.1.2017 som sa vybral s kamarátmi na celodenný výlet do Tatier. Do Tatier sme dorazili o deviatej.