Marek Molnár

Moja malá neterka Sofinka

V kategorii - Marek Molnár marec 08 2023

   Sofinka sa narodila 16. 9. 2022 v Košiciach. Stal som sa tak hrdým trojnásobným strýkom. Bol som veľmi šťastný. Nevedel som sa dočkať, kedy ju uvidím. Prvýkrát som ju videl, keď ju sestra so svojím priateľom priniesla k mojej mamke. Sofinka mala vtedy len týždeň. Bola úplne maličká a rozkošná. Mala drobné rúčky a nôžky, tmavé vlásky, modré očká a bucľaté líčka. Vyzerala ako malý anjelik. Veľmi sa mi páčila. Keď som ju zbadal, bol som najšťastnejší človek na svete. Tešil som sa, že máme v rodine také krásne bábätko.  Pohladkal som ju po rúčke a po hlávke. Keď plakala, zabával som ju. Hrkal som na hrkálke a ukazoval som jej malého plyšového medvedíka. Upokojila sa a pozrela sa na mňa.

   Nedržal som ju síce na rukách, ale mamka hovorila, že je veľmi ťažká. Som rád, že jej chutí papať. Už má štyri mesiace. Často papá nastrúhanú mrkvu a banán. Jej rodičia ju pri tom odfotili a mamka mi ukázala fotky. Moja neterka sa rada kúpe a čľapká vo vaničke. Keď sa Sofinka kúpe, voda je nielen vo vaničke, ale aj všade naokolo. Pláva nielen Sofinka, ale aj celá kúpeľňa, a to sa na začiatku vody bála. 

   So Sofinkou sme sa videli už viackrát. Bol som aj na návšteve u sestry doma v Ličartovciach. Sofinka už začína rozoznávať ľudí. Pozná svojich rodičov, babku aj strýka. Postupne sa s ňou budem hrávať častejšie. Rád ju naučím nové veci. Budem sa jej trpezlivo venovať. Keď začne chodiť a bude chcieť skúmať svet, zoberiem ju na prechádzku, na zmrzlinu alebo na kúpalisko. A keď vyrastie, možno spolu budeme hrať aj bowling.  Som zvedavý, kto z nás bude lepší. Neviem sa dočkať, kedy jej ukážem všetko pekné, čo tento svet ponúka. 

 

Marek Molnár

 


Ako sme plesali na plese

V kategorii - Marek Molnár december 15 2022

      Na môj prvý ples som sa poctivo pripravil. Mamka mi kúpila peknú novú košeľu. Dôkladne som sa oholil dohladka, navoňal som sa kolínskou vodou po holení, umyl a učesal som si vlasy. Už týždeň pred plesom som bol aj u holiča. Nevedel som sa dočkať tej vytúženej októbrovej soboty.

    Asi okolo pol siedmej večer som čakal na Majka a Janka pred Detským klubom, ako sme sa dohodli. Janko nás odviezol autom priamo na Jedlíkovu. Zaparkovali sme pred budovou, kde sa konal ples. Prišli sme včas, takže sme sa nemuseli naháňať. Keď sme vošli dnu, na ples sa už pomaly schádzala spoločnosť.

   Hneď pri vstupe ma očarili pekne oblečené dievčatá a dámy, ktoré mali veľmi pekné šaty. Potom sme sa pomaly premiestnili do sály, kde sa onedlho rozprúdila plesová zábava. Najprv  sme sa usadili, sedeli sme blízko seba pri troch veľkých okrúhlych stoloch. Na stole boli kvety a uprostred stáli strieborné svietniky s horiacimi sviečkami. Sedel som vedľa Maja a Janka. Pri našom stole boli aj Lucka so svojou osobnou asistentkou Martou, Adam, Ľubo, Leo, Lea a Peťka S. 

   Po uvítacom príhovore nám dvaja mladí tanečníci predviedli ukážkový valčík, ktorý sa mi veľmi páčil. Týmto tancom otvorili plesový večer. Potom sme si pripili šampanským. Pili sme zo sklenených pohárov na dlhej stopke. Nasledovala bohatá hostina. Začali sme chutným predjedlom, po ktorom nás pozvali na parket. Do tanca nám hrala kapela Play. Súčasťou programu bolo aj spevácke vystúpenie slovenskej imitátorky Tiny Turner.

   Po tanci prišlo na rad hlavné jedlo, česká klasika vepřo knedlo zelo. O niečo neskôr sme mali aj zákusok a kávu na posilnenie. Pravidelne sme tancovali, aby nám dobre vytrávilo. Ako pravý gavalier som vytancoval všetky prítomné dievčatá z nášho klubu: obe Peťky (Peťku S. a Peťku F.), Martu s Luckou aj Leu. Všetci sme sa výborne zabávali. Veľmi rád tancujem, takže som bol vo svojom živle. Cítil som sa ako parketový medveď. Vzdialený príbuzný parketového leva. 

   O pol desiatej sme všetci napäto čakali, lebo sa začali losovať čísla v tombole. Každý z nás mal na stole pripravený lístok so svojím číslom. Ceny boli rôzne a naša partia, hlavne Majo, toho veľa povyhrávala. Síce som nič nevyhral, ale som rád, že som sa zúčastnil.

   Z bohatých švédskych stolov sme si mohli vybrať o polnoci. Na (ďalšiu) večeru som si dal bryndzové pirohy so smotanou, ktoré som hneď bežal vytancovať. ☺ 

   Väčšinu času som strávil na parkete vo víre tanca. Z plesu som odišiel až pred jednou ráno. Bol som „rozkekešený“ a plný energie. Prežil som krásny večer vo výbornej spoločnosti. Môj prvý ples bol nezabudnuteľný. Verím, že o rok sa všetci opäť stretneme na tanečnom parkete.

 

Marek Molnár

 

 

 


Výlet do maďarskej ZOO

V kategorii - Marek Molnár júl 01 2022

     V sobotu  21. 5. 2022 sme sa vybrali na výlet do maďarskej ZOO v meste Nyíregyháza. Cestovali  sme autom asi hodinku a pol. Išiel som s mojou mamkou, sestrou a jej priateľom. Do posledného momentu som netušil, kam ideme. Až keď som zbadal nápis ZOO, bol som veľmi milo prekvapený. Mám rád takéto prekvapenia.

   Pri vstupe sme museli čakať v rade na lístky, lebo tam bolo veľmi veľa ľudí. Areál ZOO bol oveľa väčší ako naša ZOO v Kavečanoch. Vonku som videl opice, napríklad gorily, orangutany i malé roztomilé opičky – surikaty. Trochu ďalej boli dva hrochy, jeden veľký a jeden malý.

   Videl som aj slony, ktoré si naberali do chobotov vodu a kŕmili sa suchou trávou. Zblízka, ale z bezpečnej vzdialenosti, som obdivoval aj tigra pruhovaného a vzácneho tigra bieleho. Zaujal ma pestrofarebný páv s rozvinutým chvostom. Páčili sa mi aj plameniaky.

   Vonku bolo viacero stánkov, v ktorých sme si kúpili občerstvenie. Dal som si malé hranolky, kávu a kolu. Po krátkej prestávke sme pokračovali ďalej. V reštaurácii sme si dali obed a oddýchli sme si. Poobede sme navštívili vnútorné priestory.

   Vnútri bolo terárium plné rôznych hadov a rastlín. V ohrádke boli korytnačky. Zazrel som aj krokodíla. Bola tam aj veľká anakonda. Hady nemám rád, takže sme to rýchlo prebehli. Vyzeralo to tam ako prales s vodopádom.  

Páčili sa mi veľké farebné papagáje, hoci ani jeden z nich nerozprával. Išli  sme aj po bambusovom moste, po jeho stranách bola ochranná sieť.

   V inej časti bolo obrovské akvárium plné vody. Okolo nás i nad našimi hlavami plávalo veľké množstvo rýb. V jednej chvíli okolo nás preplávala veľká ryba. Myslím, že to bol žralok.

  Bolo tam oveľa viac druhov zvierat. Len škoda, že som tam nevidel medveďa hnedého. Je to môj kamarát a moje najobľúbenejšie zvieratko.

   Okolo štvrtej sme sa pomaly vybrali domov a cestou sme ešte v Maďarsku natankovali benzín. Bol to výborný výlet. Niekedy by som sa tam rád vrátil. Ďakujem mojej mamke a sestre za tento krásny výlet.

 

Marek Molnár

 

zdroje obrázkov:

https://hu.wikipedia.org/wiki/Ny%C3%ADregyh%C3%A1zi_%C3%81llatpark#/media/F%C3%A1jl:Sostozooentrance.jpg

https://nyiregyhaza.info.hu/sk/latnivalok/nyiregyhazi-allatpark/#&gid=1&pid=14

https://www.sdetmi.com/podujatia/detail/1152/nyiregyhaza---zoo-s-oceanariom-a-s-biosferou/

https://dromedar.zoznam.sk/cl/100310/1783849/Madarska-Nyiregyhaza---najlepsi-ZOO-park-v-Europe-a-skvele-kupele-len-na-skok-od-seba

 

 

 


Marek:

Náš výlet do Bratislavy

8.6.2022 sme nasadli do vlaku, ktorý nás priviezol do hlavného mesta Bratislavy. Veľmi sme sa tešili na výlet. Vo vlaku bola dobrá nálada, hrali sme rôzne hry na počítači, človeče, dámu, biliard, aby nám zbehlo tých 6 hodín cesty. Zo stanice sme išli autobusom do hotela Ibis, kde sme sa ubytovali. Bol som na izbe s Ľubom, mali sme manželskú posteľ. Tak tvrdo som spal každú noc, že ani neviem, či Ľubo chrápe. Podvečer sme sa vybrali do reštaurácie Divný Janko a potom sme sa prechádzali po záhrade Prezidentského paláca. Bola to nielen prechádzka, ale aj naháňačka. Večer sme degustovali v meste víno, najprv biele, potom ružové. Ružové preto, lebo ružová je Maťkina obľúbená farba. Dobrý dôvod na výber vína. Dali sme si k tomu pečené mandle. O desiatej nás vyhnal odtiaľ dážď, šli sme sa vyspať do hotela. Štvrtok sme mali ráno dobré raňajky, švédske stoly. Potom nás čakala Eurovea. Po ceste sme skoro úplne zmokli a skoro nás odfúklo. Strávili sme tam doobeda. Maťke sme kúpili suché ponožky, ochutnávali sme zmrzlinu a obedovali sme.

A teraz toto najhlavnejšie! O pol tretej sme sa mali dostaviť do parlamentu! Predtým sme ešte navštívili reštauráciu Parlament, kde chodia poslanci možno na obed. Dali sme si niečo na pitie, ja som mal viedenskú kávu. Pred budovou Národnej rady bol krásny výhľad na mesto a na Dunaj. Môj najlepší kamarát Majo zahrabal nožík do kvetináča pred Národnou radou SR. Po zahrabaní sme už mohli ísť dnu. Pred vchodom nás čakala sympatická pani Lujza Kittlerová, ktorá nás sprevádzala po parlamente. 

Po vstupe ma očarila atmosféra parlamentu, svetlá, červený koberec, vlajky, busta J.M.Hurbana, 1.predsedu Slovenskej národnej rady. Pri soche nám p.Lujza vykladala o vzniku prvej SNR, o našich vlajkách, pečati, ústave.

Okolo prebehol minister školstva Branislav Grohling, máme s ním fotku.

 

Na poschodí sa nachádzajú veľmi vzácne obrazy Albína Brunovského.

 

Vstup do Rokovacej sály bol WAU zážitok.

 

Vyskúšal som si, aké to je sedieť na mieste Igora Matoviča, aj na mieste Borisa Kollára a Zuzany Čaputovej a Márie Kolíkovej.

Pani Lujze som kládol dosť veľa otázok o rokovacej sále, o tom, ako dlho trvá schôdza parlamentu, prečo sú v sále dva východy, dozvedeli sme sa o poslaneckom bufete. Keď som dával tieto otázky, p.Lujza mi veľmi padla do oka, bola veľmi sympatická. Páčili sa jej moje otázky a povedala mi priamo v rokovacej sále, že som veľmi rozkošný. Pohladkala ma po tvári, aj objala a vybozkávala.

 

Dostal som od nej brožúrku o NR, vlajky SR, vizitku. Ukázala nám aj parlamentnú knižnicu, ktorú volajú Sulíkova knižnica.

 

 

Odchádzal som z parlamentu veľmi nadšený, zapichol som si zástavku za šiltovku a ona mi viala vo vetre. Tak som išiel až na hotel. Večer sme išli na karaoke do centra. Bola tam veľmi dobrá zábava, púšťali sme si z boxu piesne, Ľubo tam nahádzal mince. Ľubo spieval, ja som mal druhý mikrofón. Vyzýval som do tanca prítomné dámy (Maťku, Gabiku, Marcelku) a ľutoval som, že tam nie je p. Lujza.

 

V piatok ráno sme zaspali, lebo Ľubo nenastavil budík. Janči chcel, aby sme už o siedmej boli na raňajkách. Potom nám volal, že kde sme. Boli sme práve v posteli :-). Rýchlo sme sa obliekli, utekali na raňajky a šli do Viedne.

Tento článok by som chcel poslať aj pani Lujze Kittlerovej, dúfam, že mi odpíše :-) :-).


Na Slovensku bolo z dôvodu pandémie COVID-19 vyhlásené celoplošné testovanie. Nebol som ešte rozhodnutý, či sa chcem zúčastniť. Po rozhovore s Martinou som sa rozhodol, že sa dám otestovať. Aby som sa mohol stretávať s kolektívom v Detskom klube.

V sobotu, dňa 31.10.2020 sme sa stretli Maťom Jarošom a jeho rodičmi, mojou mamkou a Martinou pred školou na Postupimskej ulici, kde bolo jedno z testovacích miest. Na základe Martininej dohody s vicestarostom sme sa v sprievode vojakov a polície  dostali cez špeciálny vstup na testy. Policajti a vojaci nám počas celého testovania pomáhali.

Pri vstupe do telocvične sme si vydezinfikovali ruky a pristúpili k odberu. Po odbere, ktorý som úspešne zvládol, my zatlieskali zdravotníci. Potom sme sa presunuli do druhej časti budovy, kde sme čakali na výsledok. Všetci sme sa veľmi potešili, že sme mali negatívne výsledky. Z testovania som išiel s mamkou do cukrárne na oslavu, že sme negatívni, kúpiť zákusky.

Marek Molnár


Jedného dňa som sa dozvedel, že sa ide na pracovnú cestu do Bratislavy, tak som neváhal a pridal sa k ostatným. Cestovali sme vlakom. Cesta bola príjemná a vo vlaku bol aj jedálenský vozeň s občerstvením, kde sme si dali výbornú kávičku. Po príchode do Bratislavy sme sa išli ubytovať do  hotela Ibis. Keď sme sa ubytovali, išli sme do reštaurácie na výborný obed. Popoludní sme sa prešli do centra Bratislavy, kde bolo plno ľudí a príjemná atmosféra.

Večer sme chodili po meste a hrali sme nočnú hru, ktorá sa volala Stratený v obraze. Veľmi sa mi to páčilo. Potom sme prišli do hotela a keďže som bol veľmi unavený, zaspal som ako bábätko.

Ráno sme vstávali o pol siedmej, boli sme na raňajkách v hoteli a potom sme odchádzali na konferenciu.

Bola to konferencia s názvom Psychológia inkluzívnej školy, ktorá sa začala o deviatej hodine a končila o piatej popoludní. Hovorilo sa tam o začlenení žiakov so ZP medzi zdravých žiakov do bežných škôl. Bolo to veľmi zaujímavé. Potom nasledovala prestávka na kávičku, ovocie a koláčiky. Konferencia pokračovala ďalej, ešte sme mali niekoľko prestávok, o pol jednej bola polhodinová prestávka na obed. Poobede pokračovala konferencia ďalej. Vypočuli sme si zaujímavé príspevky a po nich sme mali možnosť klásť otázky. Konferencia sa pomaly blížila k záveru. Potom sme išli na autobus, ktorý nás odviezol k hotelu. Z hotela sme išli do pizzérie na večeru, kde som si dal výbornú pizzu a pitie. Potom sme išli na karaoke, kde som sa výborne zabavil, zaspieval som si a zatancoval. Tancoval som s Mery a s Marcelkou. Dobre som sa zabavil a odviazal. Potom Marcelka a Mery odišli, ja som ešte zostal s Ľubkou a Ľubom a ďalej sme sa zabávali.

Na druhý deň po raňajkách sme navštívili Paneurópsku súkromnú pedagogickú základnú školu a sociálnu akadémiu. Boli sme v jednej triede, kde nám pani profesorka Eva Gajdošová rozprávala o ich škole a o začleňovaní konkrétnych žiakov so ZP do tried. Sprevádzala nás po triedach a videli sme, ako sa žiaci učia. Bol to pre mňa príjemný zážitok.

Potom sme išli na spoločný obed do reštaurácie, dobre sme sa najedli. Ešte sme sa poprechádzali po meste. Potom sme pomaličky išli na vlak, ktorým sme o štvrť na tri cestovali do Košíc. Vo vlaku bola príjemná atmosféra, no bolo mi veľmi ľúto, že už musíme ísť domov. Som rád, že som sa mohol zúčastniť pracovnej cesty do Bratislavy a nikdy na túto cestu nezabudnem. Som veľmi rád, že som bol s kamarátmi v Bratislave a chcel by som sa tam ešte niekedy vrátiť.

Marek Molnár


Výlet do ZOO

V kategorii - Marek Molnár október 31 2017

V sobotu 19.08.2017 sme boli s mamkou v Zoologickej záhrade  pri Košiciach v Kavečanoch. Pri vstupe nás privítali opice, ktoré napriek veľkej horúčave viseli na plote:). Bolo to naozaj smiešne. Pri pokračovaní našej pešej túry po ZOO sme natrafili na vtáky. Boli rôzne. Odlišovali sa farbou, veľkosťou a zvukmi. Zaujímavé boli vtáky plameniaky. Boli krásne farebné. Samozrejme, že sme si dali aj prestávku a dobre sme sa najedli (zemiakové placky, ktoré výborne rozvoniavali) a načerpali sily ísť ďalej, keďže ZOO je obrovská :). Potom sme videli tučniaky a tigre, ktoré sa schovávali pred horúčavou vo svojom prístreší. Najviac zo všetkého ma očaril medveď. Od detstva sa mi toto zviera páči, a tak som rád, že som ho mohol vidieť naživo. Som rád, že som sa vybral na tento výlet do ZOO.  Ďakujem všetkým zvieratám, ktoré sa nám napriek veľkému teplu ukázali. Odporúčam návštevu všetkým :).

 

 

Marek  Molnár


Dňa 29.8.2017 sme sa s mamkou, jej kolegom a manželkou vybrali na výlet do Bardejovských kúpeľov. Cestovali sme autom a cesta nám trvala asi hodinku. Po príchode do kúpeľov sme sa zastavili v cukrárni na kávičku, aby sme sa trochu osviežili a prebraliJ. Potom sme sa zvítali s našimi starými známymi. Peťo a Martina sú manželia, ktorí pracujú  na recepcii v penzióne Sen. Pred rokmi sme sa skamarátili a odvtedy k nim veľmi rád zavítam. Keďže bol príjemný deň, zašli sme si najprv na vychádzku do lesa. Nadýchali sme sa čerstvého vzduchu. Cestou sme natrafili na zaujímavú lavičku, ktorá sa volala “Lavička priateľstva“ J. Za ňou stáli nádherné vyrezávané sochy z dreva, ktoré sa mi veľmi páčili.J Zastavili sme sa na Kolonáde, kde sme ochutnali čerstvú liečivú vodu. Bolo tam viac liečivých prameňov, ktoré mali svoje názvy. Napríklad: lekársky prameň, prameň Klára,  prameň Alžbetka atď. Na  Kolonáde boli aj nákupné stánky s oblečením. Teta si kúpila pekný modrý sveter. Nezabudli sme ani na kúpeľné oblátky pre našich blízkych ako darček. Bol čas obeda a tak sme si vybrali reštauráciu, kde sme sa išli naobedovať. Ja som si dal bryndzové halušky a kofoluJ. Dobre najedení sme pokračovali prechádzkou po námestí, kde hrala živá hudba. Hudobníci boli veľmi pekne sviatočne oblečení. Bolo tam dosť divákov a aj okoloidúci sa zastavovali a započúvali sa do príjemnej hudby. Zároveň si aj oddýchli. Čakala nás ešte cesta domov. Z kúpeľov sme odchádzali okolo 16.00 hod. Odniesol som si kopu pekných zážitkov, na ktoré nikdy nezabudnem. Mesto Bardejov ako aj Bardejovské kúpele, sú mi srdcu veľmi blízke. Navštevujem ich do roka aj trikrát.Preto sa tam vždy rád vrátim. Všetkým ľuďom môžem iba doporučit, aby navštívili Bardejovské kúpele J