Peťo Kráľ

 

   Na tohtoročnú veľkonočnú svätú omšu nikdy v živote nezabudnem! Pri prežívaní tejto veľkonočnej svätej omše sa mi od veľkej radosti a veľkého šťastia tlačili slzy do očí. Dojatý som bol najmä pri piesni číslo 210 Základ cirkvi je na skale.

   Po dvoch rokoch pandémie to bol pre mňa obrovský duchovný zážitok, že som sa na nej mohol aj s ockom osobne zúčastniť v Katedrále svätej Alžbety v Košiciach. Som veľmi rád, že môžem kostol navštevovať kedykoľvek už aj bez nosenia respirátorov. Mali sme ešte rúška, ale podľa mňa už naposledy.  

   Veľkonočnú svätú omšu celebroval košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober. Pripravil si pre nás homíliu (kázeň) o zmŕtvychvstaní Pána Ježiša Krista.

   Túto homíliu, aj keď je takmer každý rok z úst Mons. Bernarda Bobera rovnaká, vždy prežívam inak, s nadšením počúvam, akoby to bolo prvýkrát. Každá svätá omša je krásna, ale táto bola výnimočná.     Po dvoch rokoch pandémie bolo vynikajúce zúčastniť sa na veľkonočnej svätej omši.

   Už teraz sa teším do Medžugoria, do mesta, kde sa zjavila Panna Mária. Určite vás o tom budem informovať v mojom ďalšom článku.

 

Peťo Kráľ


   Na tohtoročný olympijský turnaj nikdy v živote nezabudnem! Začali sme ho síce dvoma prehrami, ale potom sa začala naša víťazná séria.

   V základnej C skupine sme hrali takto: Fínsko - Slovensko 6:2, Švédsko- Slovensko 4:1 a Slovensko - Lotyšsko 5:2. Potom prišli play off zápasy a v nich sme postupne zdolali Nemcov 4:0 a USA 3:2 po samostatných nájazdoch.  A v semifinále nás opäť čakali Fíni a tento zápas sme prehrali 0:2. A v sobotu 19. februára 2022 nás o 14:10 hodine SEČ čakal zápas o 3. miesto proti Švédsku. Tento zápas sme vyhrali 4:0 a získali sme historicky prvú bronzovú olympijskú medailu.

   A aké boli moje pocity? Tak to je niečo úžasné, fantastické a nádherné. A na konci zápasu o bronz som kričal spolu s komentátorom Pavlom Gašparom: „ V roku tigra so srdcom draka sme v Pekingu bronzoví!!!“

                                       

Peťko Kráľ


Polnočná svätá omša

V kategorii - Peťo Kráľ december 29 2021

Na polnočnú svätú omšu 2021 taktiež nikdy v živote nezabudnem! Zúčastnil som sa na nej opäť osobne so svojim ockom. Tento rok na nej mohlo byť len 30 veriacich. Bola však iná ako v minulom roku, pretože teraz sme tam všetci boli plne zaočkovaní alebo po prekonaní koronavírusu. Pri prežívaní tejto svätej omše sa mi od veľkej radosti a veľkého šťastia tlačili slzy do očí. Svätú omšu celebroval košický arcibiskup-metropolita Mons. Bernard Bober. Veľmi sa mi páčila jeho homília. Najväčšiu radosť som mal však z Eucharistie a spievania kolied. Polnočnú svätú omšu v Dóme sv. Alžbety odporúčam zažiť každému! Pre tých, ktorí sa jej nemohli zúčastniť osobne, ju vysielalo katolícke Rádio Lumen. Táto svätá omša sa ma veľmi pozitívne a hlboko dotkla. Vianoce sú hlavne o narodení Spasiteľa a nášho Pána Ježiša Krista. Týmto sa chcem veľmi pekne poďakovať svojmu ockovi, že ma na túto polnočnú svätú omšu zobral. Na budúci rok sa jej zúčastním určite opäť.

Peťko Kráľ


Matej Tóth

V kategorii - Peťo Kráľ september 07 2021

Matej Tóth je mojim najobľúbenejším športovcom. Je majstrom sveta a olympijským víťazom v chôdzi na 50 kilometrov.

Keď som sa v roku 2015 dozvedel, že na Majstrovstvách sveta v atletike v Pekingu získal pre Slovensko premiérovú zlatú medailu, s časom 3:40:32 hod., od radosti som skoro vyskočil z kože!

Na olympijských hrách 2016 v Riu de Janeiro získal zlatú medailu s časom 3:40:58 h. Bola to naša prvá olympijská medaila v atletike v ére samostatnosti a zároveň prvá zlatá olympijská medaila pre Slovensko v inom športe ako vo vodnom slalome.

V tom istom roku založil Športovú akadémiu Mateja Tótha, ktorá sa venuje všeobecnej pohybovej výchove detí. Do roku 2020 prešlo akadémiou viac ako 5000 detí. Na Majstrovstvách Európy v atletike v Berlíne 2018 získal striebornú medailu s časom 3:47:27 h. Na Olympijských hrách v Tokiu, na pretekoch v Sappore obsadil výborné 14. miesto a ukončil svoju aktívnu športovú kariéru.

Som veľmi šťastný a vďačný, že máme takého človeka a už bývalého reprezentanta v chôdzi na svetovej úrovni.

Peťko Kráľ

Zdroj obrázka: https://zahori.sk/49984/olympijsky-vitaz-matej-toth-navstivil-skalicu-cestou-zabudol-zlatu-medailu/matej-toth/


Vďačnosť a pokora

V kategorii - Peťo Kráľ január 19 2021

Vďačnosť a pokora pre mňa znamená to, keď je niekto za niečo alebo za niekoho vďačný. Ja som napríklad vďačný zato, že som sa mohol dnes (8.12.2020) vyspovedať, za svoju rodinu, proste za všetko čo mám. Samozrejme aj za to, že môžem byť so svojimi priateľmi v Detskom klube.

Pokora pre mňa znamená, že sa snažím hľadať to, čo odo mňa chce Pán Ježiš a potom sa tomu prispôsobujem. Veď aj vo Svätom Písme je napísané, že Panna Mária prijala Božiu vôľu a stala sa Matkou Spasiteľa a nášho Pána, Ježiša Krista. Preto ju považujeme za jednu z najpokornejších v spoločenstve Svätých.

Úplne najviac som vďačný svojmu ockovi za to, že som mohol s ním v nedeľu 7.augusta 2016 prejsť Svätou bránou Božieho milosrdenstva v Diecéznej Svätyni Božieho milosrdenstva na sídlisku KVP. Som vďačný a pokorný za to, že som našiel Pána Boha. Proste som veľmi šťastný a pokorný. Čo viac mám k tomu dodať.

 Peťko Kráľ


Na polnočnú svätú omšu 2020 nikdy v živote nezabudnem! Prežil som ju opäť osobne so svojim ockom aj v tomto ťažkom období pandémie spôsobenej koronavírusom. Na tohtoročnej polnočnej svätej omši, mohlo byť len 25% veriacich (teda dobrovoľne ešte sprísnili platné opatrenia). Pri prežívaní tejto polnočnej svätej omše sa mi od veľkej radosti a veľkého šťastia, tlačili slzy do očí. Svätú omšu opäť celebroval košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober. Polnočnú svätú omšu v našom najkrajšom chráme v Košiciach odporúčam zažiť každému!
Vianoce sú predovšetkým o Božom narodení Spasiteľa a nášho Pána Ježiša Krista. Opäť sa ma táto polnočná svätá omša veľmi pozitívne a hlboko dotkla.
Ďakujem veľmi pekne svojmu ockovi, že ma na túto polnočnú svätú omšu zobral. O rok sa jej zúčastním určite opäť.

Peťo Kráľ
foto: TASR/Milan Kapusta


Opekačka na Bankove

V kategorii - Peťo Kráľ september 29 2020

Dňa 23.augusta 2020 som s mojimi rodičmi a aj s ujom Karolom opekal na Bankove. Opekali sme si špekáčiky, slaninku a cibuľu.  Na Bankove sa cítim veľmi dobre, pretože je tam pekná príroda. Na Bankov sa dostanem autobusovou linkou číslo 14 a aj autom. Sú tam urobené aj dobré miesta na opekanie a ohniská a tiež pekný chodník pre vozičkárov.

Som aj vášnivý hubár. Na opekačku a huby chodím veľmi rád. Príroda a hubárčenie, to je moje hobby.

 

Cestou na Bankov sa mi pokazil vozík, ocko ho opravoval pol hodiny. Stalo sa mi to len druhýkrát, ale som rád, že sa to podarilo opraviť. Teším sa, že sa na Bankove opäť niekedy stretneme, nielen s kamarátmi z klubu, ale aj rodina a rodinní kamaráti.

Peťko Kráľ


Na tohtoročnú Cyrolometodskú slávnostnú svätú omšu nikdy v živote nezabudnem! Konala sa 5.7.2020 pri príležitosti sviatku Svätých Cyrila a Metoda. Cyril a Metod boli apoštoli Slovanov. Priniesli staroslovienčinu a písmo hlaholiku na územie Veľkej Moravy v roku 863 a preložili aj Bibliu do staroslovienčiny.

Túto svätú omšu som prežil osobne so svojim ockom v Katedrále svätej Alžbety v Košiciach. Pri prežívaní tejto slávnostnej svätej omše sa mi od veľkej radosti a veľkého šťastia tlačili slzy do očí. Svätú omšu opäť celebroval košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober. Veľmi sa mi páčila aj homília (kázeň) o Cyrilovi a Metodovi, ktorí doniesli na naše územie príklad viery v Krista.

Cyrilometodskú svätú omšu v našom najkrajšom chráme v Košiciach odporúčam zažiť každému. Táto slávnostná svätá omša bola výnimočná v tom, že na jej začiatku nám otec arcibiskup metropolita predstavil a uviedol do farnosti nového dekana farnosti Allana Tomáša. Táto slávnostná svätá omša sa ma veľmi pozitívne a hlboko dotkla v srdci.

Ďakujem veľmi pekne svojmu ockovi, že ma na túto slávnostnú Cyrilometodskú svätú omšu zobral. O rok sa jej zúčastním určite opäť. Myslím si, že toto bola prvá svätá omša, na ktorej sa zúčastnilo viacero veriacich po kríze súvisiacej s korona vírusom.

Na záver spomeniem, čo odznelo v evanjeliu: „Jedenásti učeníci odišli do Galiley na vrch, kam im Ježiš rozkázal. Keď ho uvideli, klaňali sa mu, no niektorí pochybovali. Ježiš pristúpil k nim a povedal im: „Daná mi je všetka moc na nebi i na zemi. Choďte teda, učte všetky národy a krstite ich v mene Otca i Syna i Ducha Svätého a naučte ich zachovávať všetko, čo som vám prikázal. A hľa, ja som s vami po všetky dni až do skončenia sveta.“

Peťko Kráľ


Na polnočnú svätú omšu 2019 nikdy v živote nezabudnem!
Prežil som ju opäť osobne, so svojim ockom a tentoraz aj s Dominikou v Katedrále svätej Alžbety v Košiciach. Pri prežívaní tejto polnočnej svätej omše sa mi od veľkej radosti a veľkého šťastia, tlačili slzy do očí.
Svätú omšu opäť celebroval košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober. Polnočnú svätú omšu v našom najkrajšom chráme v Košiciach odporúčam zažiť každému!

Vianoce sú predovšetkým o Božom narodení Spasiteľa, a nášho Pána Ježiša Krista. Táto polnočná svätá omša bola výnimočná v tom, že nám všetkým na jej konci otec arcibiskup metropolita Mons. Bober udelil slávnostné Pápežské požehnanie s plnomocnými odpustkami. Veľmi sa ma to pozitívne a hlboko dotklo. Ďakujem svojmu ockovi, že ma na túto polnočnú svätú omšu zobral.
O rok sa jej zúčastním určite opäť.

Peťko Kráľ
foto: slovakia.travel


Na sobotu, 7. septembra 2019 nikdy v živote nezabudnem! 
Vtedy som totiž po troch rokoch s Dominikou a so svojim ockom prežil prvý vrchol tohto kalendárneho roka. 400. výročie od smrti troch svätých Košických mučeníkov. Pri prežívaní tejto slávnostnej svätej omše sa mi od veľkej radosti a veľkého šťastia tlačili slzy do očí. Túto slávnostnú svätú omšu celebroval košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober a odvysielala ju aj verejnoprávna RTVS a katolícke Rádio Lumen. Tento fantastický duchovný zážitok mi pripomenul mimoriadny Svätý rok Božieho milosrdenstva, keď som 7. augusta 2016 poobede pred pätnástou hodinou, aj so svojim ockom, na sídlisku KVP v kostole Božieho milosrdenstva, prešiel po prvý raz v histórii svätou Bránou Božieho milosrdenstva.

Na tejto slávnostnej svätej omši sa zúčastnilo viac ako 200 000 veriacich z celého Slovenska a i kňazi zo všetkých slovenských farností aj kňazi z Ruska, Ukrajiny, Rumunska, Chorvátska, Maďarska a Poľska. Nechýbal ani p. arcibiskup z Krakova, ktorý mi v Krakove posvätil krížik s medailónom Božieho milosrdenstva aj s prsteňom.

V závere celej slávnostnej sv. omše nám všetkým košický arcibiskup, so súhlasom pápeža Františka, udelil slávnostné pápežské požehnanie s plnomocnými odpustkami. To sa ma veľmi pozitívne hlboko  dotklo. A ako som už písal v predchádzajúcich duchovných zážitkoch, pre takéto okamihy sa naozaj oplatí žiť!

Mojim snom je navštíviť pútnické miesto Medžugorie, ktoré sa nachádza v Bosne a Hercegovine. 

Peťko Kráľ

foto: christianitas.sk


Strana 1 z 4