Natálka Bartová

Ako som sa bola očkovať

V kategorii - Zažili sme apríl 27 2021

Keďže je taká doba aká je, tak som sa rozhodla, že sa dám zaočkovať. Predtým, dokiaľ  nevymysleli očkovaciu vakcínu, som sa chodila občas testovať. Na očkovaní som bola 17.4. na ulici Ostrovského v budove strednej odbornej školy.  Pre vozičkárov bol zaistený prístup po rampe, no na parkovisku chýbalo označené miesto pre vozičkárov. Bolo tam veľa ľudí, ale nás pustili dnu SBSkári a ukázali nám, kde máme isť. Pri vchode bol stolík a pracovníci, ktorí sa nás pýtali, na kedy sme objednaní a ďalšie veci.

Museli sme sa premiestniť do druhej miestnosti, kde boli páskami označené rady a tam nás navigovali pracovníci, kam máme ísť. Tiež tam odo mňa pýtali občiansky preukaz a kartu poistenca. Bola som tam s mojím bratom. Musela som podpísať papier o tom, že ma zaočkujú. Pýtali sa ma na zdravotný stav, napr. či nemám epileptické záchvaty a podobné veci. Potom som šla do kabínky, kde mi pichli očkovaciu látku. Necítila som skoro nič, len akoby ma pichla včela.

Potom som musela počkať asi 15-20 minút, či sa neprejaví nejaká reakcia. Ja som sa po očkovaní cítila dobre, takže sme išli domov. Bola som prekvapená, pretože som dostala malé darčeky, odznak s textom „Som zaočkovaný“, pero aj nejaké noviny. Je super, že mám za sebou prvú dávku vakcíny. Na druhú pôjdem po nejakom čase. Som rada, že som zaočkovaná, pretože mám menšie riziko, že sa nakazím koronou.

Natália Bartová


Keďže je lockdown, nechodím teraz tak do mesta, ale chodím na prechádzky do Krásnej, pozerať sa na farmu na koníky. V areáli farmy  sa nachádza  6-7 koníkov, sú tam však aj  kozy a kone a tiež výbeh a cvičisko pre psov. Keď sa tam chcem dostať,  musím prejsť vozíkom ponad most, kde chodia vlaky a ešte trochu ďalej treba prejsť. Dá sa tam dostať aj  vozíkom.

 

Koníky sa pasú na lúke, zamestnanci farmy  ich kŕmia. Na ceduli na plote je napísané, že ľudia majú zakázané kone kŕmiť. Koníky som si obľúbila, chodím sa na ne pozerať  keď mám čas, raz alebo dvakrát do týždňa.  Keď tam som, prídu ku mne ma pozdraviť. Koníky sú pokojné a milé, povedala mi to kamarátka, ktorá s koňmi pracovala. Dajú sa pohladkať. Neviem , či sa dá na nich jazdiť, keby sa dalo, chcela by som to skúsiť.

 

Natália Bartová


Keď som videla na internete, že je  taká novinka, že sa môžeš na testovanie registrovať online,  chcela som to vyskúšať.

Je potrebné ísť na stránku https://korona.kosice.sk/ . Najprv je potrebné zadať telefónne  číslo a zaškrtnúť/ potvrdiť, že nie som robot. Potom  príde  kód v sms, a potom sa môžem registrovať. Musím napísať svoje údaje: adresu, rodné číslo atď.. a odoslať to. Potom sa  môžem ísť testovať na hociktoré odberne miesto.

 Ja som bola u nás, v Krásnej. Keďže som na vozíku, nemusela som dlho čakať, zobrali ma hneď. A aký je to pocit? Je to ako škrabanie  špáradlom v nose. Bolo to nepríjemné, ale som to vydržala. Prvýkrát som bola na testy v novembri. Miestny úrad v Krásnej ma síce aj rampu, ale testovali ma vonku. Čakajúci ľudia boli rozdelení na dve skupiny A a B. Tých, ktorí boli zaregistrovaní, zobrali skôr. Boli dva samostatné vchody pre každú skupinu.

Na výsledok som, ak som chcela, musela čakať 15 minút, no prišiel mi aj do smsky. Vozíčkari sa vraj nemuseli dávať testovať. Ja som sa bola otestovať preto, že som chcela vyskúšať tento nový spôsob. Keby sa nedalo registrovať online, asi by som nešla, pretože tam býva veľa ľudí.

Natália Bartová

 


Výlet na Štrbskom Plese

V kategorii - Natálka Bartová november 26 2020

Dňa 13.9.2020 až 15.9.2020 sme sa vybrali na Štrbské Pleso. Do Tatier sme išli autom. Odniesol nás môj brat až tam na miesto, kde sme boli ubytovaní. Najprv sme sa ubytovali s mojou asistentkou a potom sme sa išli prejsť okolo Štrbského Plesa.

Na druhý deň po raňajkách sme šli na Solisko sa prejsť, ale museli sme dávať pozor, lebo tam bol strmý kopec, ale moja asistentka to zvládla. Potom sme šli do Wellnesu, kde boli aj vírivky. Boli tam síce schody, ale pomohli nám ich prekonať. Po večeri sme si išli dať drink do nočného baru, a osláviť, že sme to zvládli samé J.

 

 

 Na tretí deň sme počkali môjho brata a išli sme na lanovku, ktorá nás odviezla na kopec, kde sme mali výhľad na Solisko. Tam sme si dali kávu a išli sme dole s lanovkou.

 

 

 

Na záver sme všetci zišli dole autom. Ďakujem za tento výlet môjmu bratovi a som rada, že som to zvládla s mojou skvelou asistentkou, ktorá sa nebála.

 

Natália Bartová


Turnaj v bowlingu s rampou

V kategorii - Natálka Bartová október 13 2020

Takmer pred rokom (dňa 26.11.2019) sa konal turnaj v bowlingu v budove OC Dargov v podniku  Cool Bowling. Vstup do podniku je bezbarierový, no keď chceš ísť hrať bowling, musíš prekonať tri schody. No to nie je problém, pretože mám šikovnú super asistentku.

Turnaj prebiehal tak, že každý hodil 10 krát po sebe bowlingovú guľu. Potom sa mu body spočítali. Kto mal najviac, dostal diplom aj medailu, zvyšní účastníci turnaja dostali  diplomy. Na záver mal každý dobrý pocit, že si dobre zahral. V turnaji súťažili aj vozičkári, ktorí hrali s novou rampou. Predtým niektorí ľudia s telesným postihnutím  nemohli hrať, pretože bowlingové gule sú veľmi ťažké.  

Ja tiež rada hrám bowling, pretože sa môžem zapojiť do hry a zároveň si pomocou rampy precvičím ruku. Rampu pre nás  zabezpečil pracovník Detského klubu Janko z projektu. Sme Jankovi vďační, že na nás myslel, aby sme aj my mohli hrať túto hru. Teším sa, keď si turnaj opäť zopakujeme.

Natália

 


Pandémiu koronavírusu nikto nečakal. Každý bol z rýchleho šírenia tejto choroby po Európe prekvapený. Museli sme si zvyknúť na to, že musíme byť doma v karanténe. Neviem, ako dlho to ešte potrvá a aby sme sa nenudili, môžeme komunikovať online  cez konferenčnú miestnosť. To bol dobrý nápad Janka Podhájeckého.  Môžeme spolu komunikovať a aj sa vidieť  navzájom viacerí z klubu. Môžeme mať aj zaujímavé programy, ako napríklad čítanie, kvíz, alebo len rozprávanie o tom, ako sa máme, čo zažívame, atď... Páči sa mi, že sa môžeme vidieť a porozprávať sa.

Momentálne teraz za mnou asistentka nechodí kvôli pandémii. Keď je pekné počasie idem vonku na dvor. Občas idem s mamkou aj na prechádzku, keďže bývame v Krásnej. Teraz trávim  čas tak, že čítam viac knihy aj časopisy, lúštim krížovky a riešim spájačky, ktoré som dostala na narodeniny.

Keď karanténa skončí, musím vybaviť nejaké veci. Pôjdem sa krášliť ku kaderníčke, aby som nemala dlhú ofinu :), a určite sa chcem stretnúť s kamarátkami v nejakej kaviarni.

Natália Bartová

 


Dňa 9.3. v pondelok som sa rozhodla, že pôjdem so svojou asistentkou do botanickej záhrady. Mali sme veľké šťastie, že bola ešte otvorená. Potom ju zavreli, kvôli corona vírusu. Išli sme električkou č. 7 z Važeckej ulice na Jazere až blízko ku botanickej záhrade. Bola tam výstava orchideí rôznych farieb. Výstava bola vo vnútri, v dvoch skleníkoch. Kedže sme nechceli obchádzať celú budovu, tak sme museli prekonať schody pri vstupe. Bola som s asistentkou Dankou, s ktorou sme si s tými schodmi poradili. Bolo tam veľa krásnych orchideí, Danka mi urobila veľa pekných fotiek.

 

 

Boli sme pozrieť aj ostatné skleníky, videli sme kaktusy aj citrusy, mandarínky, atď. Prešli sme sa aj po vonkajšej záhrade. Ešte nebol otvorený bufet ani jazierko s rybami nebolo napustené, ale počasie bolo pekné. Táto výstava sa mi veľmi páčila. Vraj na druhý deň v utorok, už bola Botanická záhrada zatvorená. Som rada, že som si výstavu stihla pozrieť, pretože som sa na to veľmi tešila.

Natália Bartová


Keďže rodičia majú už svoje problémy s pribúdajúcim vekom  a starosti, tak som sa rozhodla, že budem chodiť samostatne MHD s mojou asistentkou Dankou. Najprv som si musela vybaviť kartičku na Dopravnom podniku, aj keď mám ZŤP.  Kartička platí 10 rokov, ale treba ju obnovovať každý rok, aby mohol chodiť sprievodca zadarmo. Keď som začala chodiť MHD, tak som sa najprv obávala, ako to zvládneme, no postupne som si zvykla.  Je to dobrý pocit, že môžeš ísť, kde chceš, napríklad aj do tramtárie, hahaha.

Uvediem vám príklad  toho, ako chodíme  odo mňa z Krásnej do Detského klubu na Ťahanovské riadky.  Z domu idem na Važeckú autobusom 52. Potom prestupujeme na električku č. 3. Ideme na Námestie osloboditeľov a tam opäť prestupujeme na autobus, ktorý nás odvezie na Tomášikovu. Musíme prejsť cez most, aby sme sa dostali do klubu a naspäť. Je to trošku komplikované cestovanie, ale aj zábava a dobrodružstvo, keď má človek dobrú asistentku.

Natália Bartová


Natálka: EĽRO v Kežmarku

V kategorii - Zažili sme august 16 2019

Na festival Európske ľudové remeslá do Kežmarku sme sa vybrali 12.7. Stretli sme sa na stanici. Išli sme vlakom, ktorý mal plošinu a zobral 4 vozíky. Museli sme prestúpiť v Poprade na vlak, ktorý bol už bezbariérový. Odniesol nás už priamo na miesto.

Keď sme prišli, museli sme prejsť celé mesto, aby sme sa dostali na miesto, kde sa konalo EĽRO. Najprv sme si pozreli stánky a potom sme si dali medovinu. Prvý krát som chutnala aj pečené prasa, ktoré sa pieklo na ražni a veľmi mi to chutilo. Ponúkli sme aj chlapcov, ktorý nám na oplátku kúpili hranolky. Boli sme veľmi milo prekvapené. Asistentka Danielka si vyskúšala niektoré remeslá, napr. kováčstvo, tkáčstvo a rezbárstvo. Na záver sme boli na vystúpení sokoliarov. Domov sme prišli až večer plné pekných zážitkov.

Natálka Bartová


Spoznávame Budapešť

V kategorii - Natálka Bartová jún 10 2019

Dňa  26. do 28. 4. sme sa vybrali na výlet do hlavného mesta Maďarska, do Budapešti. Išli sme tentokrát veľkou dodávkou, boli sme v nej šiesti. Prišli sme na hotel, ktorý bol bezbariérový, kde som sa mohla pohybovať  na elektrickom vozíku. Najprv sme sa ubytovali, potom sme sa išli prejsť na Margitin ostrov, kde sme obdivovali kvety a prírodu.

Na druhý deň po raňajkách sme išli do Tropikária, ktoré sa nachádza v obchodnom centre. Na druhom poschodí sú reštaurácie.  Išla som na mechanickom vozíku, pretože tam bol úzky priestor. V  Tropikáriu sme obdivovali malé aj veľké rybičky v akváriách.  Aj nad hlavami nám v akváriách plávali ryby.  Veľmi sa mi to páčilo. Bolo to nádherné, je to pre mňa zážitok na celý život. 

 

 Po obede sme išli do mesta a videli sme Castle Hill, budovu parlamentu aj Rybársku baštu, kde som si dala zmrzlinu. Večer som bola na wellness v hoteli. Bolo tam viac bazénov. Ja som šla do vyhrievaného bazéna.  

 

Na tretí deň sme išli po raňajkách do kostola, ktorý bol veľmi zaujímavý. Nachádzal sa v jaskyni. Vstup do neho bol bezbariérový. Bola tam aj svätá omša v maďarčine J. Bolo to veľmi zaujímavé. Potom sme sa prešli po meste a dali sme si neskorý obed, po ktorom sme išli domov. Tento poznávací výlet sa mi veľmi páčil.

Naty Bartová


Strana 1 z 3