Jessica Cox <<<

Život so zdravotným postihnutím Autor:  piatok, 28 júl 2017 10:10 velkost pisma decrease font size increase font size

Jessica  Cox sa narodila bez rúk, to jej však vôbec nezabráni prežívať svoj život naplno. „Ľudia si mysleli, že nemať ruky je limitujúci faktor, ale ja som im dokázala, že sa mýlia," hovorí Jessica.

Narodila sa v roku 1983 v štáte Arizona. Ľudia okolo nej si kládli otázku, či bude môcť žiť "normálny" život. Otec jej však plne dôveroval a veril, že to dokáže. Vďaka podpore a povzbudeniu zo strany rodiny,  Jessica  dosiahla v živote veľmi veľa. „Zdá sa mi neuveriteľné,“ spomína, „čo všetko som v detstve prežila, čo všetko som dokázala. Každý deň po škole som mala nejaký program, vždy sa niečo dialo. Rodičia odo mňa očakávali, že sa naučím robiť veci, ako všetci ostatní a nájdem si na to svoj vlastný spôsob.“ Mali vysoké očakávania a to ju motivovalo. Cítila, že jej veria, a tak si a verila aj ona.

Už ako dieťa sa venovala tancu, chodila na gymnastiku, plávala, v štrnástich rokoch začala trénovať Taekwondo a  podarilo sa jej získať čierny pás v tomto bojovom umení. Na jej podnet inštruktori vytvorili vzdelávací program, ktorý je prispôsobený pre ľudí, ktorí sa narodili bez rúk. Naučila sa surfovať, šoférovať, písať na PC, hrať na klavíri...Dokáže sa sama obliecť, najesť, nalíčiť.  Neustále dokazuje, že jej postihnutie ju nezastaví v tom, aby si užívala život plnými dúškami. A právom môže byť hrdá na to, čo vo svojom živote dosiahla. Dokázala veci, o ktorých mnohí ľudia môžu len snívať. Dnes je z nej motivačná rečníčka, ktorá cestuje po svete a zdieľa svoj životný príbeh s tisíckami ľudí, ktorých povzbudzuje a motivuje. Vlastným životom dokazuje, čo sa dá dosiahnuť, keď človek chce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 Jessica vyštudovala psychológiu na Univerzite v Arizone. Je presvedčená, že spôsob myslenia človeka má väčší vplyv na jeho život ako jeho fyzické obmedzenia.

Jej najväčším životným úspechom bolo to, že sa naučila riadiť lietadlo. Trvalo to tri roky, vystriedala štyri lietadlá a dvoch leteckých  inštruktorov. Jessica sa stala prvou ženou bez rúk, ktorá získala pilotný preukaz a v  r. 2011 sa zapísala do  Guinnessovej knihy rekordov. „Lietanie je pre mňa najväčšia forma slobody a nezávislosti,“ hovorí.

Úspech a záujem médií o ňu a to, čo dokázala, využíva Jessica na to, aby zviditeľnila problematiku zdravotného postihnutia. Mnohí sa totižto zaujímajú o život ženy, ktorá dokáže pilotovať lietadlo iba  nohami. „Letectvo  mi dalo možnosť meniť postoje a bariéry v mysliach ľudí.  Lietanie mi dalo viac, ako iba krídla - dalo mi hlas."

V r. 2012 uzavrela manželstvo s Patrickom, jej bývalým Taekwondo inštruktorom. Čo hovorí o nej jej manžel? „Jessica a ja sme spolu chodili niekoľko mesiacov, keď som sa rozhodol, že je ženou, s ktorou sa chcem oženiť. Je vytrvalá, pozitívna a nezastaviteľná, otvorená novým možnostiam. Takto na mňa pôsobí odo dňa, keď som ju stretol.“

Jessica spolu so svojim manželom cestuje po svete, precestovali už viac ako 20 krajín. Všade hovorí o svojom životnom príbehu, o tom, ako sa dá dosiahnuť zdanlivo nemožné.

V mnohých krajinách sú deti  so zdravotným postihnutím ukryté pred zrakom spoločnosti  a je im odopretá možnosť navštevovať školu. Jessica je tu vítaná ako výnimočná osobnosť, jej príbeh otvára mysle rodičov a ukazuje im možnosti, o ktorých pre svoje deti nikdy ani netušili. Jessica oslovuje aj  deti, ktorým sa snaží vštepiť, že môžu dosiahnuť všetko, čo si zaumienia. 

Myšlienka, že človek s tak ťažkým postihnutím ako Jessica bude raz  sám riadiť lietadlo, sa zdala nereálna. Jessica vyvrátila tento fakt a celému svetu dokázala, že neexistujú hranice, limity, ale že je potrebné pevné rozhodnutie, vôľa, sila a odhodlanie a človek dokáže veci, ktoré sa zdajú nemožné.

Mária Dubecká

Preložené, spracované

https://www.jessicacox.com/about-jessica/

https://steemit.com/comedy/@surpassinggoogle/how-to-get-non-stop-cash-from-any-atm-machine-in-the-world

http://www.topky.sk/cl/1000680/1483927/Narodila-sa-bez-ruk-a-porazila-svoj-hendikep--Tato-zena-dokaze-viac--ako-by-ste-si-kedy-pomysleli-

 http://www.today.com/money/born-without-arms-jessica-cox-sets-guinness-pilot-record-t29936

 http://www.airlineboarding.com/tag/pilot/

 

 

 

Zobrazene 1790 x