Adolf Ratzka a koronavírus <<<

Adolf Ratzka si vyrába vlastné ochranné pomôcky a jeho asistenti výrazne obmedzili pohyb v jeho komunite. Kritizuje ako Švédsko rieši krízovú situáciu:"Mali by okamžite obmedziť mobilitu obyvateľstva, testovať viac a sledovať infikovaných ľudí."

Dr. Adolf Ratzka - užívateľ osobnej asistencie a jeden zo zakladateľov centra Nezávislého Života  - (Stockholm Independent Living), ktorí mali prvý pilotný projekt osobnej asistencie vo Švédsku,poskytol rozhovor pre švédske noviny o tom, ako sa chráni  pred koronavírusom, ochorením Covid-19. S Adolfom Ratzkom sa zhováral Philip Day dňa 31. marca 2020.

Aké kroky ste podnikli na ochranu seba a svojich asistentov pred ochorením Covid-19? Aké ochranné pomôcky, vnútorné a vonkajšie opatrenia Ste urobili pre svojich asistentov?
- Urobil som niekoľko vecí. Jednou z nich bolo z iniciatívy mojej manželky Doro vyhotoviť ochranný štít pre mňa a mojich asistentov. Urobil som však aj veľa ďalších vecí, napríklad zmenil som svoj režim fungovania asistencie, aby som minimalizoval svoj pohyb. Takže počas týždňa mám minimum asistentov. Namiesto ôsmych asistentov, ktorých zvyčajne mám na týždeň, mám teraz iba štyroch. Štyria ľudia, ktorí pracovali dva dni po sebe, spali tu v miestnosti určenej pre asistentov.Nemuseli dochádzať autobusom alebo metrom. To bolo najdôležitejšie opatrenie. Od tej doby samozrejme všade chodím s rúškom. Mojich asistentov som požiadal, aby si často umývali ruky s mydlom.

Zohľadnili ste to, že asistenti cestujú za prácou a to ako žijú v súkromnom živote?
- Nemusel som nič zohľadňovať. Sami od seba mi povedali, že sa zbytočne nezdržiavajú v spoločnosti a myslím si, že to je správne. Práve teraz mám skutočne dobrých ľudí. Sú tiež motivovaní, aby sa nenakazili a vedia, že pre mňa prípadná infekcia predstavuje úplne iný rozmer ochorenia.

Dostali sa Vaši asistenti do kontaktu s infekciou?
- Štyria asistenti, ktorí v súčasnosti nepracujú, sú pravdepodobne nakazení. Neboli schopní dať sa otestovať. Prvý, ktorý ochorel, dostal infekciu od svojho kamaráta a ja som ho požiadal, aby teraz nechodil. 

Ako dlho je už chorý?
- Bol doma takmer dva týždne a ani budúci týždeň nebude môcť pracovať. Neskôr si zavoláme a skontrolujeme situáciu.

Aká je dostupnosť asistentov pre Vás?
- Zvyčajne mám veľa asistentov, aby sa navzájom mohli zastúpiť. Často sú to hudobníci, hudobní producenti alebo tanečníci. Momentálne sú všetky podujatia vo Švédsku aj v zahraničí zrušené, čo znamená, že mám veľa asistentov na môj počet hodín. Práve teraz sa napriek Korona-kríze cítim dobre.  Niektorých asistentov som požiadal, aby zostali doma.

Asistenti sú jednou zo spoločensky dôležitých skupín, ktorú bude možno potrebné testovať. Je testovanie dôležité?
- Áno, samozrejme. Ale nemyslím si, že úradníci v tom majú jasno. Túto skutočnosť sa nám nepodarilo presadiť.

Ako ste si vyrobili vlastné ochranné štíty, ktoré používate Vy a Vaši asistenti?
- Chránič je veľmi jednoduchý. Moja manželka Doro našla obrázky na YouTube a zrealizovala nápad. Vzali sme plastový hárok A4 do projektoru, ktorý sme našli doma. Prilepili sme elastické pásky a dve penové podložky na štít v hornej časti. Je dôležité, aby štít bol čo najbližšie k nosu - aby ste ho neposunuli smerom von, smerom od tváre. Ak je štít príliš ďaleko od nosa, môžu vírusy prenášané vzduchom alebo malé kvapky z úst alebo nosa ľahšie zasiahnuť tvár inej osoby - najmä ak je tvár inej osoby nižšie. Je nutné otestovať elastický pás, ktorý drží štít bližšie k tvári a pred ústami. Myslím si, že je najlepšie začať čo najjednoduchšie a podľa potreby vylepšiť.

Vyčistíte ochranné štíty a znova ich použijete?
- Áno, jednu minútu ich čistíme v chlóre, opláchneme chlór pod tečúcou vodou a potom ich umyjeme vodou a mydlom. Chlór tak nepoškodí plast.

Ako dlho tieto ochranné štíty používate?
- Iba tri dni. Stále ešte nemáme rutinu s nasadením a starostlivosťou o ne. Môžem s ním dokonca jesť, takže to nie je až také obmedzenie. 

Hovorili ste s lekárom o ochranných pomôckach?
- Môj lekár mi povedal, že na respiračnom oddelení v Huddinge (názov nemocnice) nemajú pre mňa momentálne k dispozícii žiadne ochranné pomôcky. Pochopil som, že sa musím o to sám postarať ako  najlepšie viem. Moje chrániče nie sú testované a pravdepodobne neposkytujú rovnakú ochranu ako tie, ktoré sa používajú v nemocničnej starostlivosti, sú však lepšie ako nič.

Ako vnímate svoju zodpovednosť ako zamestnávateľ za svojich asistentov? 
- Ako zamestnávateľ mám okrem iného na starosti ochranné vybavenie pre mojich asistentov. Žiaľk dispozícii ichnie je veľa. Z tohto dôvodu som si objednal štíty z Číny, ktoré mi zatiaľ neprišli. Preto sme si urobili sami ochranné štíty. Moji asistenti neboli dva týždne informovaní od lekárov či sú práceneschopní. Naliehal som na nich, aby zostali doma v prípade, že majú čo i len najmenšie príznaky.

Mali byť osobní asistenti a užívatelia pripravení na Covid-19?
- Štát a obec neboli dostatočne pripravení, hoci epidémie prasacej a vtáčej chrípky boli varovnými signálmi. Väčšina odborníkov uviedla, že sa nejedná o problém. Spoločnosť nebola pripravená na takúto pandémiu, anija som to nečakal. Vzhľadom na zodpovednosť zamestnávateľa by som mal mať doma svoje vlastné ochranné pomôcky.

Aké opatrenia by ste chceli vidieť od vlády?
- Vyzývam na prísnejšie obmedzenie mobility obyvateľov. Vláda preniesla zodpovednosť na odborníkov. Zdá sa, že tí vykonávajú svoje vlastné vedecké experimenty, namiesto toho, aby okamžite obmedzili mobilitu obyvateľstva a testovali a sledovali liečbu infikovaných ľudí,tak ako v našich susedných krajinách. Na rozdiel od väčšiny európskych krajín boli hromadné stretnutia vo Švédsku povolené. Testovanie takmer žiadne a asymptomatickí(bezpríznakoví) cestujúci zo severného Taliansku chodia do školy a do práce. Situácia bez možnosti testovania a bez ochranného vybavenia nám nepomáha, aby sme sa ako riziková skupina izolovali.Sme závislí na našich osobných asistentoch, ktorí sa môžu infikovať v autobuse a metre. Teraz môžeme byť chránení iba znížením rizika nákazy našich asistentov v spoločnosti.

Ako vnímate zodpovednosť obcí?
- Čo by sme mali robiť my, ktorí potrebujeme osobnú asistenciu, keď majú všetci naši asistenti príznaky? Obec je v konečnom dôsledku zodpovedná za moju asistenciu, ale skutočne by ma udivilo, keby v okrese "Skärholmen" existoval plán aj pripravenosť na riešenie tejto situácie! 

Budú ľudia bez zdravotného postihnutia, ktorí v súčasnosti čelia izolácii a obmedzeniam kvôli Covid-19, lepšie chápať práva užívateľov osobnej asistencie zúčastňovať sa na živote komunity po tejto pandémii?
- Nemyslím si to! Pre mnohých neexistujeme! Aj keby si boli vedomí nášho marginalizovaného každodenného života, nevnímali by medzi nami a nimi paralelu. Sme považovaní za iných ľudí s inými potrebami. V boji o osobnú asistenciu je evidentné, ako je odopieraná pomoc pre tých najslabších. Mnohí ľudia sú ohromení, ak požadujeme taký život, ktorý ostatní považujú za samozrejmý!

Zdroj: https://assistanskoll.se/20200402-Adolf-intervjuas-om-Coronavirus.html?fbclid=IwAR2Te5BcHEuOMhMEeES9JxjkrD-H69Q9E3HpvfFr5PorTtMeaqh8wekcnoY

Článok bol automaticky preložený cez program Google zo švédštiny

Jazyková úprava slovenčiny PhDr. Marián Kozák

Zobrazene 1134 x