Dojmy z BA od troch mladíkov :-) :-) <<<

Zažili sme Autor:  Matúš Knap, Dalibor Okos, Marián Kozák štvrtok, 30 jún 2022 11:25 velkost pisma decrease font size increase font size

Sme radi, že aj Matúško s Daliborom a Majko zdieľajú pár zážitkov z výletu v BA práve prostredníctvom nášho časopisu :-)!

Matúško a Daliborko :-))

8.6. 2022 sme sa vybrali s Detským klubom do Bratislavy na exkurziu do národnej rady. V stredu ráno sme išli na vlak a poobede sme boli v Bratislave. Ubytovali sme sa a trošku sme si popozerali hlavné mesto slovenska. Boli sme na taký neskorší obed v reštaurácii ktorá je pomenovaná po Jankovi Matúškovi „Divný Janko“. Ja som si dal grilovaný syr so zeleninkou a brusnicovou omáčkou. Bolo to niečo fantastické. Odporúčam to každému, kto si chce dať taký ľahší obed. Každý si dal niečo iné. Niekto si dal vyprážaný syr s hranolkami, niekto špagety, alebo pizzu. Bolo to rôznorodé. Dokonca sme boli veľmi milo prekvapení, keď sme sa išli zaplatiť a zistili sme, že nám už niekto zaplatil nápoje. Takže dobrí ľudia ešte stále sú a vedia sa podeliť aj s tým málom čo majú . Vzhľadom na dnešnú situáciu. Potom sme zašli do prezidentskej záhrady, kde sme si spravili pár fotiek. Záhrada vyzerala veľmi krásne. Ďalší deň som ostal trošku zaskočený pri presune do Eurovei, lebo nám šofér autobusu povedal, že podľa zákona môže ísť do autobusu iba jeden vozičkár. Ja som bol celú dobu presvedčený o tom, že môžu byť dvaja takže ma to dosť zaskočilo a nie iba mňa, ale aj ostatných lebo s tým nikto nepočítal, ale zvládli sme to. Aj keď sme museli počkať zopár minút na ďalší autobus. Ale inak všetko prebehlo hladko. Poobede sme sa zastavili pred Národnou radou na kávičku, ktorá bola veľmi dobrá. Po kávičke sme išli do Národnej rady, kde nás privítala veľmi milá a príjemná zamestnankyňa, ktorá nám porozprávala o tom, aká je významná minulosť Slovenskej republiky. Obsahovo to bolo veľmi bohaté, takže to nebudem celé rozpisovať aby som čitateľov neunavil. 

Vlajka Slovenska, je štátnou vlajkou od 1.1. 1993. Skladá sa z troch pruhov rovnakej dĺžky umiestnených pod sebou v bielej, modrej a červenej farbe. Slovenský znak je vyobrazený na prednej polovici listu vlajky. Jednou zo zaujímavostí bolo aj to, že Milan Rastislav Štefánik bol astronóm a tak si vedel vypočítať kedy zmizne slnko a kedy sa opäť ukáže na oblohe. Takže tým vedel veľmi pekne oblbnúť ľudí a potom si o ňom niektorí dokonca mysleli že je Boh. Každému odporúčam pozrieť si Národnú radu, aby mal možnosť vrátiť sa do našej Slovenskej minulosti.

Matúš Knap s asistentom Dalibor

 

Majko :-))

Rakúsku metropolu mám veľmi rád. Bol som tam už veľakrát. Je to veľmi pekné mesto s bohatou históriou. Je to ideálne miesto aj pre život ľudí s ťažkým telesným postihnutím, vozičkárov, mamičky s kočíkmi, seniorov, ľudí so zrakovým postihnutím. Tentokrát sme tam išli viacerí. Ja s osobným asistentom Jankom,  Maťkou, jej osobnou asistentkou Gabikou, Ľubom a Marekom. Do Viedne sme cestovali sme do vlakom z Bratislavy. Cesta trvala približne 1 hodinu. Marek a Ľubo boli v Rakúsku prvýkrát. Keď sme vystúpili z vlaku na tamojšej vlakovej stanici, nás už čakali zamestnanci s mobilnou plošinou. Museli sme si nasadiť respirátory. Platí tam totiž nariadenie, ktoré prikazuje ľuďom nosiť ich vo verejnej doprave. (Metro, autobusy aj električky sú všetky bezbariérové). Išli sme najprv metrom k známemu a obľúbenému obchodnému centru „Donau Zentrum“ (Centrum Dunaj). Je to najväčšie obchodné centrum  v hlavnom meste. Boli sme hladní. Išli sme do cukrárne. Chceli sme ochutnať nejaké dobré koláče. Sedeli sme tam asi hodinu a rozprávali sme sa. Následne sme sa vybrali metrom k Dómu Svätého Štefana, vošli sme dovnútra cez hlavný vchod, ktorý je bezbariérový. Nikto s obmedzenou schopnosťou pohybu nemusí vchádzať cez bočný vchod, (na rozdiel od Dómu Svätej Alžbety v Košiciach). Práve prebiehala svätá omša. Pomodlili sme sa a zapálili sviečky. Odfotili sme sa spoločne pred týmto nádherným chrámom.  Potom sme išli do obchodu so suvenírmi kúpiť nejaké darčeky pre seba aj svojich blízkych.  Prešli sme sa po centre. Obdivovali sme viaceré krásne budovy. Veľmi sa mi páčia tamojšie kone s kočmi, ktoré vozia turistov. Následne sme sa naobedovali v tamojšej pizzérii. Počasie bolo chladnejšie, fúkal mierny severný vietor. Maťke bola zima, pretože mala na sebe letné šaty. Nemala so sebou žiadny sveter ani bundu. Chcela si kúpiť nejaké teplejšie oblečenie. Hľadala nejaký second-hand.  V blízkosti našej pizzérie nebol žiadny. V bežnom obchode nič vhodné pre seba nenašla. Všetko bolo drahé. Má špecifickú postavu. Mali sme pomerne málo času. Z pizzérie sme išli metrom pozrieť si slávny zámok Schönbrunn. Je to bývalé letné sídlo Habsburgovcov. Žila tam aj cisárovná Alžbeta Bavorská prezývaná Sissi. Videli sme krásne záhrady, fontány, pekný turistický vláčik. Medzitým sa výrazne oteplilo. Bolo nám horúco. Maťka bola veľmi rada, že už nemusí hľadať žiadny second-hand. Potom sme sa presunuli metrom do centra. Navštívili sme Hoffburg. Je to sídlo rakúskeho prezidenta. Videli sme budovu Rakúskej národnej knižnice. Potom sme už išli bezbariérovým autobusom na stanicu. Na stanici sme chvíľu čakali na mobilnú plošinu. Veľmi sa nám všetkým vo Viedni páčilo. Veríme, že sa tam čoskoro opäť vrátime.

Marián Kozák

Zobrazene 152 x