Dovolenka v Červenom Kláštore <<<

Hodnotenie:
(1 Vote)

   V auguste som bola na dovolenke v Jezersku neďaleko Červeného Kláštora. Dovolenku som strávila s rodičmi a mojou sestrou Dankou. Raňajky a večeru sme si robili sami na chate. Obedovať sme chodievali do reštaurácie. Boli sme aj v Červenom Kláštore blízko slovensko-poľských hraníc. Boli sme ubytovaní na poľskej strane Červeného Kláštora v peknej drevenej chatke. V Poľsku sme nakúpili rôzne veci, napríklad jedlo a sladkosti. Dobre sme sa zabávali a chodili sme na prechádzky po okolí.

   V obci Červený Kláštor sme videli aj známy Červený kláštor, v ktorom kedysi žil predstavený kláštora a rádoví mnísi. Počas prehliadky sme videli budovu kláštora aj Kostol sv. Antona Pustovníka. Sprievodkyňa nám rozprávala zaujímavé informácie a príbehy. Dozvedeli sme sa, že kedysi tu žili kartuziánski mnísi. Zistili sme, ako vyzeral ich bežný život. Žili pustovníckym spôsobom života. Venovali sa väčšinou modlitbám, rozjímaniu, čítaniu náboženských kníh a rôznym prácam. Držali prísny pôst, väčšinou mlčali a málokedy vychádzali z cely. Bývali v samostatných celách. Boli to skromné domčeky so záhradkou. Počuli sme aj nahrávku ich spevu. Spievali gregoriánske chorály.

   Vypočuli sme si tiež legendu o najznámejšom miestnom mníchovi. Bol to (kamaldulský pozn. red.) mních Cyprián, ktorý liečil ľudí pomocou byliniek. Vytvoril herbár, v ktorom opísal liečivé účinky mnohých rastlín. Hovorí sa, že si sám vyrobil krídla. Pomocou nich letel z vrcholu Troch korún ponad Dunajec. Bola to veľmi zaujímavá prehliadka. Dnes je kláštor súčasťou múzea, ale v areáli predávajú všelijaké čaje a suveníry. My sme si tam kúpili bylinkové čaje.

   Cestou späť sme prešli po moste, ktorý spája poľskú a slovenskú stranu Červeného Kláštora. Mali sme odtiaľ dobrý výhľad na Dunajec. Plavili sa po ňom plte s turistami. Plte riadili pltníci oblečení v pekných goralských krojoch. Na dovolenke nám bolo spolu výborne a veselo.

 

Peťka Fabišíková

 

zdroje obrázkov:

https://antiquavilla.sk/wp-content/uploads/2020/05/Plte.jpg

https://www.google.sk/url?sa=i&url=http%3A%2F%2Fpltnictvo.eu.sk%2Fcerveny-klastor-klastor-kartuzianov%2F&psig=AOvVaw14gRKUVJEs253bVbnN9nQD&ust=1673515938761000&source=images&cd=vfe&ved=0CBAQjRxqFwoTCIjSttudv_wCFQAAAAAdAAAAABAD

 

Zobrazene 556 x Naposledy upravene autorom štvrtok, 02 február 2023 12:45