Andrea Bocelli

Život so zdravotným postihnutím Autor:  streda, 30 september 2015 02:00 velkost pisma decrease font size increase font size

Premýšľanie nad tým, ktorú osobnosť si vybrať pre zvolenú tému nebolo pre mňa osobne až také náročné a zdĺhavé nakoľko mám rada hudbu. Práve ona predstavuje pre mňa akýsi  „jazyk národov“,

ktorému porozumie každý, a ktorý spája ľudí bez rozdielu do jedného celku, z ktorého vyžaruje niečo krásne a povznášajúce. Taktiež oceňujem ľudí, ktorí sa nevzdávajú, idú za svojím cieľom, snažia sa byť úspešní v živote, sú plný životného optimizmu, a to aj napriek svojmu osudu a handicapu. A v neposlednom rade sa život človeka, ktorého sa Vám chystám bližšie predstaviť spája so slnečným Talianskom, na ktoré mám svoje milé spomienky. Všetky vyššie spomenuté indície sa snúbia do jednej osobnosti, ktorá si získala celosvetové uznanie, a ktorou nie je nik iný ako spevák, operný tenor, skladateľ Andrea Bocelli.

     Andrea Bocelli sa narodil 22. septembra 1958 v Lajatico v Taliansko. Od svojho narodenia mal početné problémy s očami v dôsledku diagnostikovaného glaukómu, no nebol nevidomý úplne. Strata zraku nastala až vo veku 12. rokov pri futbalovej nehode v dôsledku zranenia. Zaujímal sa o hudbu už v rannom veku, ako 6. ročný začal hrať na klavír. Neskôr ku klavíru pribudli aj flauta, saxofón a spev pri príležitostiach rôznych rodinných osláv. Prvý spevácky úspech zaznamenal Andrea Bocceli v speváckej súťaži v roku 1970. Svoj spevácky talent si cibril  štúdiom spevu u Luciana Bettarini. Absolvoval právnickú fakultu na univerzite v Pise, ale jeho hudobná vášeň ho neopustila. V roku 1992 došlo k spolupráci na nahrávke skladby Miserere medzi Andreom Bocellim, Luciano Pavarottim a Zucchero Fornaciarim, ktorá sa stala celoeurópskym hitom. V roku 1994 získal najvyššie ocenenie v kategórií nováčikovia. V ten istý rok vydal svoj prvý album Il mare calm della sera, s ktorým Bocelli zožal úspech po celej Európe.  Naspieval tiež populárny duet so Sarah Brightman v preklade „Čas sa rozlúčiť“, ktorý sa objavil na jeho albume Romanza v roku 1997. Medzi ďalšie populárne albumy, ktoré vydal patria z roku 2001 Ciel di Toscana a z roku 2006 album Amore. V roku 2013 Andrea Bocelli vydal  album Passione, kde je možné počuť hudobné duety v spolupráci s Jennifer Lopez a Nely Furtado.  V roku 2014 spojil svoje sily s Placidom Domingom a Ana Maria Martinez v opere Manon Lescaut.

Zo súktomného života pána speváka ešte môžem spomenúť, že je druhýkrát ženatý s Veronicou Berti, s ktorou sa oženil v roku 2014, má dvoch synov Mattea a Amosa z prvého manželstva a dcéru Virgini (http://www.biography.com/people/andrea-bocelli-9216943 )

     Dúfam, že som Vás, našich milých čitateľov inšpirovala, spríjemnila chvíľu a rozšírila Vaše obzory aj z oblasti vážnej hudby.  Škoda už len, že sa hudobné skvosty tohto umelca nedajú preniesť na papier, ale verím, že vy si k ním cestu nájdete J.

K.M.

Zobrazene 2703 x