Srdce oceánu

Zaujímavosti Autor:  pondelok, 25 január 2016 01:00 velkost pisma decrease font size increase font size

Každému z Vás, milí čitatelia,  je z histórie určite veľmi dobre známa  udalosť z roku 1912, kedy sa luxusná zaoceánska loď - Titanic, ktorá mala dopraviť svojich pasažierov do Ameriky, po náraze s ľadovcom potopila na dno Atlantického oceánu. Ako spomienku na túto udalosť natočil James Cameron v roku 1997 film s rovnomenným názvom v hlavných úlohách s Kate Winslet a Leonardo di Caprio. Získal množstvo ocenení, ako aj svojich priaznivcov po celom svete. K jedným z nich patrí aj moja maličkosť.

V teenagerských rokoch som bola schopná pozerať tento film aj každý deň. Jednak pre tú romantickú, nenaplnenú, veľkú lásku medzi hlavnými postavami, chudobným chlapcom prežívajúcim zo dňa na deň Jackom, a bohatej mladej dievčiny Rose, ktorej život riadila jej matka a nie ona sama. Zaujímalo ma však aj poznanie toho, akými boli, a čo všetko ľudia na Titanicu prežili v časoch jeho najväčšej slávy, ako aj v tú osudnú noc.

     Z pozície mojich sympatií k tomuto veľkofilmu som veľmi rada, že v októbri minulého roku som mohla „stáť“ na palubných doskách Titanicu pri príležitosti  jeho výstavy, ktorá sa konala v Bratislave v priestoroch Incheba Expo Arény.

     Na úvod sme mali možnosť pozrieť a vypočuť si krátke video o tom, ako sa táto nádherná loď  zrodila, ako ju stavali, aké materiály sa na ňu použili, nádeje a plány, ktoré do nej vtedajší stavitelia, ale aj budúci pasažieri vkladali. Po jeho skončení sme sa presunuli do ďalšej časti za zvukov hudby, ktorá navodzovala všade navôkol tú správnu atmosféru, a v ktorej sme mali možnosť obzrieť si širokú škálu zachovaných predmetov, kovové mince, oblečenie, ktoré v tej dobe cestujúci nosili, prečítať a dozvedieť sa niečo viac o ich  životných osudoch.  Nasledovala  prehliadka kajút od tretej, tej najchudobnejšej triedy, až po luxusnú prvú triedu, jedáleň a jedálenský servis – taniere, príbory, šálky, až sme sa dostali k legendárnemu drevenému schodišťu, ktoré viedlo do veľkej spoločenskej tanečnej sály prvej triedy, na ktorom tí, ktorí videli film vedia, že Rose schádzala k Jackovi, ktorý ju sprevádzal na večierku organizovanom pre bohatú vrstvu spoločnosti. Od žiarivého lesku tých najluxusnejších kajút a miestností sme sa plynulo presunuli  k tmavým, desivo vyzerajúcim kotolniam, kde sme videli všetky dôležité časti a súčiastky potrebné k tomu, aby tento majestátny kolos bol poháňaný vpred.

     V závere výstavy sme sa mali každý možnosť dotknúť makety povestného ľadovca, ktorý bol naozaj studený - bŕŕŕ, ako aj nájsť sa na veľkom zozname tých, ktorí plavbu prežili, a ktorí zahynuli vďaka zakúpenému lístku, na ktorého zadnej strane sa nachádzalo  meno reálneho cestujúceho v tej dobe. Samozrejme nesmeli chýbať suveníry k zakúpeniu: prívesky, hrnčeky, tašky a rôzne iné.

     Bolo mi cťou plaviť sa históriou azda najslávnejšej lode a odhaliť všetky poklady, ktoré si so sebou niesla. Boli to rozhodne dve obohacujúce hodiny v mojom živote, za ktoré ďakujem. 

 

Karolína Mózerová

 

 

Zobrazene 1439 x